Pryč jsou doby, kdy na trhu byl jeden lustr, který si pořídila do všech místností každá rodina. Nabídka různých typů a designů osvětlení je dnes neuvěřitelně široká. Problém je v tom, že málokdo umí se světlem skutečně zacházet z architektonického hlediska. Pojďme se podívat na to, jak se osvětlením v jednotlivých místnostech pracovat jako profesionál.
Není to totiž jen o tom, jestli se vám bude design světla líbit a bude se hodit do interiéru. Správně (a stejně tak i špatně) zvolené osvětlení dokáže zcela změnit ráz místnosti. Buď celý interiér dokonale propojíte a vnesete do něj tu správnou atmosféru, anebo naopak vytvoříte další nudnou místnost bez nápadu – či v horším případě místnost, ve které se nebudete cítit dobře.
Světlo volíme dle způsobu využití daného místa
Při výběru světla bychom měli hledět primárně na praktické hledisko – jaký přínos bude zvolený druh osvětlení mít pro danou místnost či její část. Teprve sekundárně, když už známe druh osvětlení, volíme design osvětlení. Na praktičnost bereme ohled zejména v místnosti, kde pracujeme, doma jde nejčastěji o osvětlení kuchyně.
Jaké známe druhy světel? Najít bychom mohli desítky kategorií. Pro základní rozdělení nám ale bude stačit kategorií pět:
- Klasická světla (lustry, stropní a nástěnná světla)
- Bodové osvětlení
- Podhledové osvětlení
- Vestavné a dekorativní osvětlení (např. v kuchyňském nábytku)
- Integrované osvětlení (spotřebiče, světlo do koupelny integrované v zrcadle)
S uklidňujícími podhledy zejména do ložnice

Jak vypadá volba světel v praxi? Například v poslední době moderní podhledová světla volíme tam, kde chceme spíše decentní osvětlení a nepřímé světlo. Skvělým příkladem je světlo do ložnice, kde podhledové osvětlení dodává romantickou a relaxační atmosféru. Podobně lže využít podhledové osvětlení pro dlouhé zimní večery v obývacím pokoji nebo koupelně.
Kuchyň snoubí praktičnost a design
Naopak tam, kde chceme intenzivní přímé světlo na malém prostoru, použijeme závěsnou lampu nebo bodová světla. Typicky jde o osvětlení kuchyňské linky, kde potřebujeme na práci dobře vidět, není ale nutné kvůli práci na lince svítit po celé kuchyni a jídelně. Obdobně je tomu u jídelních stolů nebo u pracovního stolu v dílně, v dětském pokoji apod.

V kuchyni dobře využijeme i vestavné osvětlení – hodí se například do zásuvek s příbory, dekorativní světla jsou zase vhodná do prosklených poliček, večer působí v kuchyni impozantním dojmem. Často nám zde pomáhají i integrovaná světla (ve varné konvici, v myčce, mikrovlnce…). Pokud máte možnost, vybírejte i spotřebiče tak, aby každý nesvítil úplně jinak. Ideálně je zvolit spotřebiče od jednoho výrobce, světla jsou pak obvykle sladěná.
I na teplotě světla záleží
Znáte rozdíl mezi studenou bílou a teplou bílou? Jde o dvě rozlišované kategorie zářivek dle barevného spektra. Přestože přechod mezi těmito kategoriemi je zcela plynulý (můžete si vybrat žárovky a zářivky mnoha odstínů na pomezí), pro jednoduchost si vysvětlíme jen základní rozdíly dvou extrémů.
Studená bílá reprezentuje denní světlo. Pokud tedy osvětlíte místnost zářivkami se studenou bílou, v podstatě simulujete denní sluneční světlo. Takovou barvu volíme v místech, kde svítíme právě přes den. Může jít o podzemní prostory, místnosti bez oken, chodby a temnější části stavby.
Teplá bílá simuluje sluneční světlo při východu a západu. Čím je slunce níže nad obzorem, tím více „zoranžoví“ jeho barva. Proto se teplá bílá doporučuje tam, kde svítíte večer. Oči pak jsou méně unavené a tělo je připravené ke spánku. Studená bílá naopak večer náš denní rytmus narušuje a zhoršuje i kvalitu spánku.

Tento trik však můžete využít i ráno. Světlo do koupelny – například integrované v zrcadle – můžete mít v provedení studená bílá. Stropní světlo v koupelně budete mít v teplé variantě. Večer před spánkem si budete svítit „oranžovým“ stropním světlem. Naopak ráno, když se potřebujete probrat, si rozsvítíte integrované světlo v zrcadle se stimulující studenou barvou.
- ?eská jména a p?íjmení. - Vyrytá do ryzího kovu. P?ekrásný a originální dárek.