Jak položit podlahu?

Rozhodli jste se pro výměnu staré nehezké podlahy za novou? Zvolili jste si plovoucí podlahu, vybrali ideální odstín a teď už je jen zapotřebí podlahu položit? Pokud jste se rozhodli položit si plovoucí podlahu sami a nevíte, jak na to, pak si v tomto článku můžete přečíst podrobný návod, jak správně takovou podlahu položit a vyvarovat se případných chyb.

Způsob pokládky plovoucí podlahy

Každý jistě ví, co je plovoucí podlaha, avšak ne každý ví, jak se tato podlaha správně pokládá. Plovoucí podlaha je nazývána podle způsobu položení. Slovo „plovoucí’“ znamená, že se podlaha nijak nepřipevňuje k podkladu ani ke stěnám, jinými slovy na podkladu volně „plave“. Jednotlivé díly plovoucí podlahy se spojují buď lepením, nebo zacvaknutím díky zámkovému systému pero-drážka.

Co vše budete při pokládce potřebovat?

Při pokládce budete potřebovat dostatečné množství lamel a podkladní vrstvy. Během pokládky se neobejdete také bez nářadí, proto si před položením sežeňte ostrou kotoučovou nebo přímočarou pilku, kladívko, dotahovací hák, distanční klínky, tužku a přesný úhelník.

Ideální podmínky pro položení

Než začnete s položením podlahy, je nutné, aby v místnosti byly ideální podmínky. V dané místnosti by se měla pohybovat teplota mezi 18 – 22 ºC a vlhkost by měla být v rozmezí 50 – 60 %. Díky optimální teplotě a vlhkosti nejde ke tvorbě spár mezi lamelami a tím ke znehodnocení celé podlahové krytiny.

Největší problém dělá rovnost podlahy nebo vlhkost

Pokládka jako taková není vůbec těžká. Horší je to však s podkladem. Ve většině panelových bytů je podklad křivý. Než tedy začnete s jakoukoliv pokládkou, je nutné zjistit, jak je na tom s rovností vaše podlaha. To zjistíte tak, že přiložíte na několika místech k podlaze vodováhu, nebo dlouhou rovnou lať. Díky tomuto přiložení zjistíte, o kolik milimetrů se liší od ideálu. Tolerance je 2 milimetry. Pokud je to více, budete muset podlahu před pokládkou vyrovnat vyrovnávací stěrkou.

Dalším problémem, se kterým se můžete před pokládkou setkat, je zbytková vlhkost betonu. Ta se nejčastěji objevuje u novostaveb. Zdali je ve vašem podkladu nějaká vlhkost, zjistíte pomocí dotykového vlhkoměru nebo CMS přístroje. Pokud tyto přístroje nemáte, stačí kontaktovat firmu, která se na tato měření zaměřuje. Obecně lze říci, že by podklad neměl obsahovat více než 2 % vlhkosti, aby nedošlo ke zkroucení a vytvoření nerovností na podlaze.

Před položením podlahy

Než se vrhnete do samotné pokládky, ponechte podlahovou krytinu alespoň dva dny v neotevřeném balíku v místnosti, kde ji chcete položit. Podlaha si tak během těchto 48 hodin aklimatizuje.

Povrch podkladu

Jak už bylo výše zmíněno, podklad, na který se bude podlaha pokládat, musí být naprosto rovný, čistý, suchý a dostatečně pevný. Pokud jsou nerovnosti povrchu vyšší než 2 mm, budete muset podklad vyrovnat samonivelační hmotou.

Tip: Těsně před pokládkou celou plochu ještě jednou zkontrolujte, zdali je podklad opravdu zbaven veškeré špíny, je čistý a suchý. Pro případ povrch radši ještě znovu zameťte nebo vyluxujte.

Položení podkladní vrstvy

Než se položí samotná podlahová krytina, jako podkladní vrstva se používá tenká pěnová fólie, která dorovná mírné nerovnosti, odvádí vlhko, tlumí kročejový hluk a pruží. Podkladní vrstva se položí na povrch v podélném směru plovoucí podlahy. Podélný směr by měl být vždy souběžný s dopadem světla. Pěnovou fólii pokládejte s přesahem cca 20 cm a jednotlivé spoje přelepte.

Pokládka podlahové krytiny

Při položení plovoucí podlahy vždy pokládejte z leva doprava. Výjimkou jsou místnosti s atypickým rozměrem. Co se týče první řady, u jednotlivých dílů je nutné oříznout zámek a oříznutou stranu přiložit ke stěně. Podlaha by měla být dostatečně vzdálená od stěn, cca 10 – 15 mm od zdi. Pro dodržení potřebné vzdálenosti můžete použít distanční klínky.

Položená plovoucí podlaha

Jednotlivé lamely se poté spojují pomocí zámků. Každou lamelu stačí nadzdvihnout, nasadit do zámku a položit. Někdy je zapotřebí lamely k sobě ještě doklepnout kladívkem.

U položení dalších řad postupujte v pokládce tak, aby byla podlaha položená jako cihly. Druhou řadu tedy začnete s poloviční délkou lamely. Nemůžete-li dodržet polovinu délky, pak je nutný odstup alespoň 30 cm a více.

Při položení poslední řady počítejte s tím, že pokládka nevyjde v celé šířce. Při pokládce tedy všechny lamely přesně změřte a položte. Poslední lamelu budete muset zkrátit, jak podél, tak i napříč. Při položení poslední lamely využijte dotahovací hák. Když je podlaha kompletně položena, odstraňte klínky u stěn a upevněte podlahové lišty.

Proč je nutné dodržet vzdálenost od stěn?

Vzdálenost od stěn je nutné dodržet, neboť se některé druhy podlah podle klimatických podmínek roztahují a smršťují. Kdyby podlahová krytiny byla až u zdi, neměla by dostatečné místo k roztažení, což by pak vedlo k její deformaci. Jedná se o nejčastější chybu, kterou se dopouští lidé při pokládání. Dbejte proto na dostatečnou vzdálenost od stěn, sloupů atd.

Za poskytnuté informace a pomoc při napsání článku děkujeme společnosti AMADEO HOLDING s.r.o. – podlahy Praha.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

2 Comments - Napsat komentář

  1. Dobrý den ,není mi jasné proč podlaha netlumí hluk -kde je chyba?když něco upadne na zem tak sousedé pod námi si stěžují na hluk -rány .prosím poraďte co s tím udělat.
    Děkuji za Vaší reakci.Smolíková.

    Reagovat
    1. Dobrý den,

      kde konkrétně je chyba bohužel nemůžeme říct, protože nevíme, jakou máte doma podlahu a podkladové vrstvy.

      Hluk mezi patry lze tlumit několika způsoby. Tím nejjednodušším je položení koberce, který oproti tvrdé plovoucí podlaze tlumí hluk z dopadajících věcí i chůze. Druhou variantou je položení tlumící vrstvy, speciální akustické podložky apod. Blíže už by vám poradila stavební firma, nebo specializovaná prodejna, dle typu a stavu vaší podlahy, resp. i dle toho, na čem je podlaha položena.

      Reagovat

Přidejte komentář