Zahrada jako barometr

Také někdy závidíte zkušeným zahrádkářům, kterým stačí letmý pohled z okna a hned vám řeknou, kolik je hodin a jaké bude dneska počasí? Už nemusíte. Jen to velmi jednoduché, rostliny bývají přesně doslova jako hodiny.

Okrasná zahrada

Předpovídače počasí i času si vysaďte pokud možno na dohled od vašeho oblíbeného okna. Čím menší rostlinky jsou, tím blíže je umístěte. Svou malou meteorologickou stanici můžete také vysadit do květináčků na parapetu. Budou se chovat podobně jako ve volné půdě. A některé rostlinky ani vysazovat nemusíte. Objeví se samy a často na místech, kde o ně vůbec nestojíte.

Mezi takové patří i žabinec ptačinec – úporný plevel s malými bílými kvítky a svěžími listy, které vypadají stále jako mokré. Na noc se zavírá, ale rozevře-li se další ráno do deváté hodiny a navíc se pěkně vztyčí, bude krásně. V opačném případě můžete do večera očekávat déšť.

Leccos napoví i obyčejná pampeliška. Její květy se zavírají už okolo čtvrté hodiny odpoledne, ráno se rozvinou už v šest – pokud bude slunečné počasí. V opačném případě zůstanou žluté květy zavřené. Zavřít se ale mohou i kdykoli během dne. Pokud se to stane, rychle ukliďte ze sušáku prádlo. Úplně stejně funguje i měsíček lékařský.

Měsíček lékařský

V jarních měsících kvetou pod stromy i na záhonech lesní sasanky. Když sklopí květy k zemi, ohlašují přeháňky. Poněkud jinak fungují květy rozchodníku – drobného sukulentu ve skalce. Rozchodník své květy na noc běžně zavírá, ale pokud má ráno pršet, nechá je otevřené, aby jeho květy opylily alespoň noční můry. Květy rozchodníku vydrží totiž jen několik dní.

Bezprostřední nástup deště ohlašuje svlačec. Pokud je jeho květy zavřou, přijde déšť velmi brzy. I sedmikráska kloní své květy před slibovanou vlhkostí. Pokud je náhle sklopí k zemi, přijde bouřka co nevidět. Stejný postup platí i pro plnokvěté sedmikrásky, kterým se v okenních truhlících obzvlášť daří.

Čas můžete snadno určit i podle dalších známých rostlin. Například plané šípkové růže rozvíjejí svá poupata už okolo páté hodiny ranní, konvalinky je následují asi o dvě hodiny později. Květy šťavelu o sobě dávají vědět mezi osmou a devátou hodinou a tulipány patří mezi opozdilce – rozevírají se až mezi desátou a jedenáctou hodinou dopoledne.

S trochou štěstí najdete na své zahrádce ještě několik rostlin, které vám pomohou předpovědět počasí nebo určit denní hodinu. Mnohem více se jich však řídí podle okolní teploty nebo slunečního světla. Většinou to platí i vyšlechtěných odrůd – například u plnokvětých růží nebo různobarevných sasanek.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář