Jak prostřít vánoční stůl?


Doba je čím dál hektičtější a během roku máme čím dál méně času a příležitostí usednout všichni ke krásně prostřenému stolu. Proto by měla být vánoční tabule opravdu výjimečná. Jak prostřít vánoční tabuli?

Vánoční ubrusy

Na štědrovečerní večeři se u stolu konečně schází celá rodina, příbuzní i přátelé. Jde o jeden z nejslavnostnějších okamžiků v roce, a proto chceme, aby byl pro nás nezapomenutelný. Pokud už máte za sebou velký úklid, pečení cukroví i nákupy dárků, zaměřte se na štědrovečerní stůl.

Vánoční ubrus a prostírání

Ubrusy se na našich stolech už neobjevují tak často, jako za časů našich babiček, proto si jej dopřejte alespoň na Vánoce. Na slavnostní tabuli můžete využít čistě bílý, jemně pastelový, ale klidně i zelený, červený, zlatý či fialový ubrus. Na něj můžete dát ozdobný ubrus nebo běhoun a ubrousky. Můžete využít i ubrusy s tradičními vánočními motivy v podobě stromečků nebo sněhových vloček. Jakýkoliv vánoční ubrus podtrhne slavnostní náladu. Ubrousek můžete složit do trojúhelníku nebo do zajímavých tvarů a postavit ho doprostřed talíře. Na slavnostní tabuli by k sobě měly barvy dokonale ladit. Pokud máte výrazné židle s čalouněním, slaďte s nimi i vánoční prostírání. Výsledný efekt bude dokonalý.

Barevné kombinace

Sněhově bílý ubrus s jednoduchými doplňky je známkou vysoké elegance. Červená a zlatá k vánočním svátkům neodmyslitelně patří, stejně jako červeno zelená kombinace. Kombinuje se i bílá se zlatou nebo stříbrnou, nebo tyto zářivé barvy dohromady. Pokud tyto barvy zvolíte i pro své prostírání a ubrousky, rozhodně jimi nic nezkazíte. Tyto barvy nikdy nevyjdou z módy. Velmi oblíbené je i tmavě modrá, ale i fialová, která je barvou adventu. Slavnostní stůl bez ubrusu vypadá stroze a studeně. Pokud máte barevné talíře, přizpůsobte jim i odstín ubrusu a prostírání.

Dekorace pro správnou atmosféru

Na slavnostní štědrovečerní tabuli patří i dekorace, které podtrhnou tu pravou vánoční atmosféru. Moc pěkně vypadají zelené větvičky jehličí a jmelí. Doplnit můžete vánoční ozdoby. Jako dekoraci zvolte i svícny se svíčkami nebo adventní věnec. Můžete si dopřát i dekorace z živých květů. Pokud máte malé děti, doplňte i veselé ozdoby a postavičky ať jsou vaše Vánoce šťastné a veselé.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář