Žádnému kutilovi nesmí v dílně chybět kvalitní hoblík, kterým dosáhne bezchybně hladkých dřevěných ploch. Jaké výhody má elektrický hoblík, a na co se zaměřit při jeho výběru?
Klasický vs. elektrický hoblík
Pokud si chcete užít opravdu ručně vyráběných prvků, pak je pro vás klasický hoblík to pravé. Práce s ním je sice zdlouhavá, ale s trochou šikovnosti dokážete vytvořit perfektně hladké plochy. V případě, že jste tedy ten správný kutil, pro kterého je ruční výroba na prvním místě, pak jednoznačně doporučujeme právě klasický hoblík.
Také klasických hoblíků je několik. Vybrat můžete od těch nejjednodušších s manuálním nastavením úběru třísky a fixací pomocí šroubu, až po ty složitější dřevěné či čínské jednoruční hoblíky s čtvercovými hranami.
Výhody ručního hoblíku tkví především čistota a uzavřenost pórů dřeva. Klasický hoblík tzv. zabere šponu a ve směru vláken dřevo uhladí.
Pokud vám nejde o dokonalost, ale především o rychlost a efektivitu práce, pak přichází na řadu elektrický hoblík s břitem nebo břity, které jsou umístěny na rotující části. Při větším úběru je povrch dřeva zvlněný, proto se obvykle hobluje nadvakrát – s větším, a následně menším úběrem. Elektrický hoblík také lépe zvládne srážení hran. Pořídit můžete dokonce drážkovací či žlábkovací hoblíky.
Na co si dát pozor při výběru elektrického hoblíku?
Kutilovi se elektrický hoblík rozhodně vyplatí. Na běžné domácí kutilství můžete vybírat hoblíky se záběrem do 10 cm (úběr do 2 mm), pro poloprofesionály a profesionály doporučujeme hoblíky větší, od 20 až do 35 cm. Samozřejmě záleží, jak často a jaké dřevo chcete opracovávat.
- Velkou pozornost věnujte hoblovacím nožům, které oddělují třísky ze dřeva. Obvykle se vyrábí z rychlořezné oceli nebo slinutých karbidů.
- Plochý, klínový nebo zubový řemen převádí výkon motoru na hoblovací hlavu.
- Elektronika rozbíhá hoblovací hlavu, tlumí nárazy, snižuje proudové tření a brzdí hoblík při doběhu.