Jak vypěstovat trávník

Lehnout si tak na zahradu po pěkně zeleného a hustého koberce…Takhle nějak si mnozí z nás představují letní odpočinek. Každý, kdo vlastní zahradu, by jistě chtěl mít krásně zelený a hustý trávník. Ovšem vypěstovat záviděníhodný trávník není jen tak a vyžaduje to spoustu péče a času.

Vyberte vhodný typ travní směsi

Když zakládáme nový trávník, anebo pouze obnovujeme ten starý, měli bychom si především ujasnit, jakou funkci bude trávník plnit, co od něj očekáváme a co mu můžeme na oplátku nabídnout.

Trávník zahradu dokonale propojí
Trávník zahradu dokonale propojí

Toužíme-li po opravdu reprezentativním trávníku „na koukání“, kterému hodláme věnovat i hodně péče, je ideální golfová směs. Od trávníku však většinou očekáváme, že snese i nějakou tu zátěž a nebudeme se mu moci tak často věnovat. V tom případě se doporučují například směsi se zeolitem, které mají schopnost navázat živiny a postupně je trávníku dodávat. Na rekreační trávníkové plochy se vysévá hřištní, parková či zahradní směs. Takové směsi by měly dobře odolávat sešlapání a rychle se regenerovat.

Zakupte pouze takové množství travní směsi, které upotřebíte, protože travní semeno rychle ztrácí na klíčivosti. Osivo se doporučuje vysévat podle konkrétního druhu cca 2,5 kg/100 m2.

Je třeba připravit vhodnou půdu

V první řadě musíte upravit a zarovnat terén a odstranit všechny nečistoty a plevel.

Do jílovité půdy bychom měli přidat písek, do písčité naopak kvalitní zeminu a rašelinu. Můžeme také navést již hotový dodaný trávníkový substrát. Před výsevem trávníku by měl být pozemek pohnojený.

Vysetý trávník
Vysetý trávník

Než založíme trávník, plochu ošetříme vegetační vrstvou proti plevelům. Totální herbicidy zničí všechny nežádoucí zelené rostliny. Pokud je půda zaplevelená hodně, postřik je dobré opakovat. Herbicidy se aplikují v době plného růstu plevelů. Chemické ošetření vyžaduje i nově navezená ornice.

Jakmile je pozemek odplevelený, zbývá půdu urovnat hráběmi. Můžeme i prokypřit frézou, prolít vodou a uválcovat.

Vyséváme travní osivo

Pro setí osiva se doporučuje období od konce března do května, anebo na podzim v září či říjnu při teplotě půdy nad 8 stupňů.

Před výsevem trávníku můžeme použít startovací dlouhodobě působící hnojivo – tím bude podpořen počátečná růst a trávník se bude rychleji vyvíjet.

Travní osivo vysévejte rozhozem, anebo přesným aplikačním vozíkem (čím pravidelněji se osivo vyseje, tím pravidelnější bude i trávník). Pakliže zvolíte metodu rozhozu, můžete osivo smíchat se stejným množstvím pilin či písku (stejné zrnitosti či velikosti). Tím docílíte rovnoměrnějšího rozhozu a také úspory osiva. Jakmile je osivo rozhozené, zlehka jej zahrabte hráběmi (opravdu zlehka, maximálně do hlouby 1 cm), zkrátka jen osivo jemně zapravte do země. Ideální by pak bylo celý terén ještě uválcovat, anebo zpevnit za pomoci prkna.

Zavlažování půdy je důležité

Po vysetí půdu ihned zalijte a poté udržujte po dobu dvou až tří týdnů trvale vlhkou. Pokud by došlo k vyschnutí půdy, klíčky by mohly uhynout a nedocílili bychom očekávaného efektu. Nejvhodnější je zalévat časně zrána anebo večer, abychom se vyhnuli ostrému slunci. Trávníku škodí jak sucho, tak i přílišná zálivka.

První kosení trávníku

Jak pečovat o trávníkI když už se bude mít trávník čile k světu, s prvním sečením nepospíchejte. První sečení se doporučuje tehdy, až když je trávník náležitě zakořeněný – konkrétně řečeno, až je dosaženo výšky minimálně deseti centimetrů. Platí, že trávník zkracujeme pouze na polovinu. Je nutné mít ostré a dobře seřízené sekačky, protože ty tupé by mohly rostlinky vytrhat.

Jednodušší řešení? Travní koberec

Pokud se Vám nechce absolvovat celá procedura zakládání trávníku, možným řešením je nechat si přivést travní koberec. I v tomto případě musíte mít dobře připravený terén, trávník položit co nejrychleji od přivezení a pak řádně zalít. Tato varianta je ale přirozeně nákladnější.

Dlouhodobá údržba trávníku

Aby trávník vydržel dlouhodobě vitální, je nutné mu věnovat náležitou péči. Trávník je nutné dlouhodobě zavlažovat. Zejména v letních vlnách veder, které i v České republice poslední roky zažíváme, je trávník bez patričného zalévání odsouzen ke kompletnímu vyprahnutí. Proto raději v létě trávník sekejte méně často a nezkracujete jej na minimum, delší tráva zadrží více vody a trávník nebude tolik vysychat.

TIP: Protože většina těchto údržbových prací se provádí jen jednou až dvakrát za sezónu, nemá smysl potřebné vybavení kupovat. Půjčovna zahradní techniky je v tomto případě výhodnější variantou.

Starou trávu je také nutné z trávníku „vyčesávat“, aby mohl dýchat a lépe vsakoval dešťovou vodu. K tomu použijeme buď speciální provzdušňovací hrábě nebo vertikutátor. Na místech, kde trávník zcela kompletně „vyhořel“, je obvykle lepší jej vyříznout, dodat novou zeminu, uválcovat ji a znovu zasít.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář