Jak správní kutilové, kteří si vyrábí všemožné vymoženosti do zahrady i bytu, jistě oceníte i tvorbu vlastního květináče, který vypadá nejen originálně, ale i velice pěkně.
Co budete potřebovat?
Připravte si plastový květináč o velikosti, kterou si přejete; čím větší tím mohutnější a efektivnější výsledek získáte a ten také bude v zahradě impozantnější. Vystačíte si s obyčejným zahradnickým květináčem z černého plastu, který ovšem musí být pevný. Není vhodný květináček, který získáte zakoupením sazeniček v zahradnictvích, ty jsou většinou moc slabé.
Dále si nachystejte univerzální silikon včetně pistole na něj. Barva silikonu je libovolná a nebude na výsledném výtvoru vidět. Pak potřebujete cement a jemný písek.
Nejdůležitější jsou ale oblázky a kamínky, použijte, jaké se vám líbí, ale jen ty nejplacatější, které nejsou širší než 1,5 centimetru, aby vám na květináči držely a neodpadávaly. Množství je odvislé od velikosti květináče, ale vždy je lepší mít několik v zásobě.
Postup zdobení květináče
Očistěte květináč a rozvrhněte oblázky
V prvé řadě si pořádně květináč opláchněte a osušte, aby na něm držel silikon. Na suchý květináč začneme pomalu nalepovat kamínky. Nejlepší je si ze začátku pár oblázků vybrat a představit si přibližně kam se hodí a začít je postupně přilepovat.
Každý kamínek potřete nebo nastříkejte rovnoměrně silikonem a pak teprve přilepte na květináč. Pro lepší práci si květináč položte a lepte jen jednu stranu, dokud všechny oblázky na ní nezaschnou, poté si ho otočte a pokračujte na další straně.
Pozor na vzdálenost a umístění oblázků
Snažte se mít kamínky od sebe maximálně 1 centimetr a zároveň by kamínky měly být ve stejné úrovni jako je hrana květináče, neměly by přesahovat a ani být utopené. Pozor dejte na spodní straně květináče, tam raději kamínky lepte kousek výš nad spodkem, aby se květináč ve výsledku nekolébal.
Spárujeme směsí cementu a písku, betonem
Až polepíte všechny strany, namíchejte si cement s jemným pískem a to v poměru 2:1. Na spárování květináče je vhodnější jemný beton bez velkých kamínků, které dělají neplechu při práci. Po namíchání si připravte květináč zase z jedné strany a rozprašovačem postříkejte vodou. Navlhčené kameny nebudou sát vodu z betonu a ten vám nebude příliš rychle přisychat a tak se vám s ním bude lépe pracovat.
Pečlivá práce při spárování nese ovoce
Do každé mezery mezi kameny nanášejte lžičkou nebo klacíčkem od nanuku kousek po kousku beton. Je to titěrná práce, ale na ní si dejte záležet, protože její výsledek jde nejvíce vidět. Pokud je to pro vás příliš náročné, můžete spárování betonem vynechat a používat květináč bez betonu. Ten je také pěkný, ale je vhodnější kameny přilepené silikonem ještě zpevnit betonem pro delší životnost.
Máme hotovo
Takto vytvořený květináč má vysokou životnost a záleží, jak s ním zacházíte, přes zimu může být venku, ale nesmí v něm stát voda, která by beton roztrhala. Pokud by se náhodou stalo, že se betonová spára částečně vydrolí, jednoduše namícháte lžičku nového betonu a zatřete ji a květináč bude opět jako nový.
Takový květináč je skvělou dekorací do zahrady a je vhodné ho osázet především pomocí jehličnanů, které v něm vypadají opravdu skvostně.
Dobrý den prosím poraďte mi jaký silikon je nejvhodnější děkují.
Hezký den Helena
Pisou univerzalni
Dobrý den, kamínky lepím pistolí na plastový květináč a pořád mi padají. Proč?
Děkuji Pavlína