Pár tipů, jak na zdravější pečení o Vánocích

Klasicky se na vánoční pečení domácnosti zásobí několika kily mouky, spoustou cukru a másla, navrch přidají kakao a marmeládu. Naše tělo nám za to však moc nepoděkuje. Chcete to letos zkusit jinak? Níže najdete pár tipů, jak na to.

Zdravější alternativa mouky

První volbou může být mouka špaldová, nejlépe ta celozrnná, která má skvělou oříškovou chuť a na rozdíl od nutričně chudé bílé pšeničné mouky obsahuje také vlákninu, více bílkovin, vitaminy (vitaminy skupiny B) a minerály (draslík, síra, hořčík…).

Třeba konkrétně perníčky můžete upéct z mouky žitné. Jejím plusem je to, že obsahuje méně lepku, než pšeničná mouka, zato více bílkovin a také nejrůznější minerály. Tradičně se žitná mouka používá k pečení chleba a také do perníkových těst, kterým dodává vláčnost.

Pro bezlepkovou variantu sáhněte po pohance nebo po mouce jáhlové či rýžové, které jsou běžně v obchodech k dostání. A pokud se nebojíte větších experimentů, můžete se podívat po moukách z různých oříšků, jako jsou mandle nebo kokos. S kvalitním mixérem si navíc ze základních ingrediencí tyto mouky můžete umixovat doma sami.

Čím nahradit vejce

Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete použít vejce, můžete je nahradit mletými chia nebo lněnými semínky. Jedno vejce nahradíte jednou lžící semínek. Ta nechte nabobtnat v trojnásobném množství teplé vody a poté přidejte do těsta.

Obdobně můžete použít také Hrašku nebo škrob (kukuřičný i bramborový). Ať už se rozhodnete pro Hrašku nebo škrob, vždy vejce nahradíte jednou polévkovou lžící prášku rozmíchanou v asi 40 ml vody.

TIP: Klasické linecké těsto a jiná těsta s podobně vysokým obsahem tuku se bez vajec obejdou úplně.

Co místo másla

Místo másla můžete do těsta použít kokosový olej nebo některé z ořechových másel.

Klasické těžké máslové krémy můžete odlehčit krémy z ořechových másel, tvarohovými (nebo z mascarpone či ricotty) a také pudinkovými krémy. Zajímavou možnost představuje avokádo, které díky své neutrální chuti má své využití jak ve sladké, tak ve slané kuchyni a díky své krémové konzistenci jej můžete využít také na výrobu krémů.

Živočišné produkty nahraďte těmi rostlinnými

Klasické kravské mléko nahraďte některou z rostlinných alternativ. Zde máte opravdu široký výběr – „mléko“ sójové, ovesné, kokosové, mandlové i z jiných ořechů nebo semínek. Zkuste si je vyrobit doma sami. Je to snadnější, než si myslíte.

Slazení bez hříchu

O bílém cukru se mluví jako o jednom z bílých jedů (ty další jsou bílá mouka a mléko). Stejně jako u mouky, i u bílého cukru existuje mnoho možností, jak jej nahradit. Můžete si skočit k nejbližšímu včelaři pro med, nebo do zdravé výživy pro některý ze sirupů a nebo můžete sáhnout po melase.

Na výběr máte opravdu z velkého množství alternativ – sirup datlový, javorový, rýžový, agávový, čekankový… Čekankový sirup mezi svými soukmenovci vyniká pro svůj malý obsah cukru, díky tomu má také málo kalorií (což oceníte zejména v případě, kdy se snažíte zhubnout), zato v něm najdete vlákninu, která prospívá trávicímu traktu.

Zdravější slazení může představovat také sušené ovoce, které se namočené dá rozmixovat také do těsta. Na promazávání lineckého cukroví se dají také koupit marmelády bez cukru, vyrobené jen a pouze z ovoce.

A čím nahradit vanilkový cukr na obalení rohlíčků? Vyrobte si vlastní vanilkový „cukr“, kdy bílý cukr nahradíte zdravějším xylitolem. Březový cukr, jak se mu také říká kvůli původní surovině, ze které byl vyráběn, obsahuje až o 40 % méně kalorií než běžný rafinovaný cukr, sladí stejně a ještě navíc prospívá zubům.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář