Pěstování černých rajčat: netradiční zpestření kuchyně

V posledních letech se k nám dostávají nejrůznější extravagantní odrůdy rostlin. Většinou se jedná o geneticky modifikované a šlechtěné rostliny, které mají neobvyklou barvu, chuť či tvar. Jedním z těch skvostů jsou černá rajčata. Že jste o nich ještě neslyšeli? Tak tady jsou!

Zralá černá rajčata
Pěstování černých rajčat

Odrůdy černých rajčat

Pokud máte vlastní zahrádku a rádi pěstujete zeleninu, určitě víte, že existují desítky odrůd rajčat, které se liší například barvou, chutí, velikostí, délkou zralosti apod. Proto nebude žádným překvapením, že i černých rajčat existuje hned několik druhů. Například rajčata Kumato mají tmavě hnědočervenou barvu. Podobně je na tom odrůda Black Krim, která je o krapet tmavší a má sem tam černé fleky. Pokud ale hledáte opravdu černou barvu, doporučujeme rajčata Indigo Rose.

Chuť černých rajčat

Rajčata Indigo Rose mají své milovníky i odpůrce. Některým chutnají více než červená, jiní tvrdí, že jsou mdlá, bez chuti a podruhé si je nezasadí. Doporučujeme tedy vyzkoušet na vlastní kůži (nebo spíš chuťové buňky). V každém případě se musí nechat, že jsou nevšedním zpestřením kuchyně. Saláty a zeleninové přílohy najednou dostanou úplně jiný kabátek.

Zralá černá rajčata na keři
Zralá černá rajčata poznáte tak, že mají červená líčka neboli flíčky

Pěstování černých rajčat

Chcete si i vy vypěstovat tato netradiční rajčata na své zahrádce? Žádný problém. Nároky mají stejné jako jakékoliv jiné odrůdy. Stačí jen mít správné semínko či sazeničku. Semínka i sazeničky seženete ve speciálních obchodech, případně od známých, sousedů či dobrých duší, kteří vás obdarují.

Rajčata je vhodné si nejdříve předpěstovat, tzn. vypěstovat si sazeničku a tu po zimě zasadit do země či truhlíku. Kořenový bal sazeničky by se měl před zasazením udržovat vlhký. Do země je poté sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe, připevněte k nim opěru (rostlina roste vzhůru a potřebuje se o něco opírat) a nezapomeňte je hned zalít.

Nezrála černá rajčata
Některé odrůdy černých rajčat vypadají z počátku normálně, černají až postupně

Zálivka je důležitá i během růstu. Nesmíte nechat rostlinu na suchu ani ji přelít. Může dojít k praskání plodů či hnití kořenů. Zalévejte dle vlhkosti a venkovních podmínek – ideálně jednou denně, buď ráno, nebo večer.

Se sklizní černých rajčat nijak nespěchejte, zrají mnohem déle než žlutá či červená. Zralá černá rajčata poznáte podle načervenalé barvy. Při bližším zkoumání byste kolem stopky, zespodu či z boku měli najít načervenalé fleky.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář