Pěstujeme brambořík perský

Brambořík perský patří k málu pokojových rostlin kvetoucích v zimě, díky čemuž je velmi populární. Jeho pěstování však není úplně snadné. Jak brambořík úspěšně pěstovat, jak si jej rozmnožit či rady pro jeho pěstování ze semene, to vše najdete v tomto článku.

Brambořík perský
Úspěšné pěstování bramboříku perského

Brambořík perský

Bramboříky patří do čeledi Primulaceae (prvosenkovité). V obchodě se setkáváme nejčastěji s bramboříkem perským (Cyclamen persicum), jedním z 16 druhů, který pochází z Malé Asie. Tento druh kvete od podzimu do jara.

Podmínky pěstování

Tajemství úspěšného pěstování bramboříku perského spočívá v aklimatizaci rostliny. Po přinesení z obchodu je dobré nechat jej co nejdéle na chladném místě a zároveň mu zajistit dostatečnou vlhkost. Čím déle ho necháte v chladu, tím déle vydrží.

Ideálním místem je pro něj okno situované na východ. Má totiž rád hodně světla, ale nesnese přímé slunce. Líbit se mu bude v místnostech, kde se příliš netopí (např. hala, ložnice). Ideální jsou denní teploty okolo 7–15 °C. Špatně reaguje na přítomnost plynu, cigaretový kouř a průvan. Půdu vyžaduje hlinitou.

Vláha je základ

Zálivka je pro brambořík důležitá zvláště v období květu a růstu. Zalévání provádějte pouze dospod (do misky), nikdy však nenechte rostlinu dlouho stát ve vodě. A co je ještě důležité, hlíza by neměla být nikdy namočená.

V období květu a růstu je dobré rostlinu zalévat 2× denně. Po odumření květů nechte brambořík v chladu, ne však mrazu a zalévejte jej jednou týdně. Častější zálivku zahajte při opětovném růstu.

Tato rostlina má vyšší nároky na vzdušnou vlhkost, kterou lze v sušších místnostech zvyšovat například postavením květináče na vlhké oblázky nebo umístěním do nádoby s rašelinou. V zásadě nepoužívejte rozprašovač. Při péči o listy používejte například štěteček, vyhněte se leskům na listy.

Signály strádání bramboříku
Brambořík strádá, když málo kvete a má povislé listy

7 signálů, že brambořík strádá, a jejich význam

  1. Malé množství květů či žádné květy = nedostatek živin.
  2. Svinuté, povislé listy = nedostatečná vzdušná vlhkost a nedostatek vody.
  3. Žloutnutí listů = plyn, cigaretový kouř.
  4. Spálené listy = přímé slunce, voda na listech. Rostlinu dejte mimo přímé sluneční světlo, zalévejte spodem – do misky.
  5. Pokroucené listy, lepkavé, zelený hmyz = mšice. Proveďte postřik.
  6. Šedá plíseň = Botrytis cinerea. Použijte fungicid na bázi nenomylu.
  7. Hlíza hnije = do hlízy se dostala voda. V odpočinkové fázi, kdy nemá listy, odřežte hnijící část a posypte práškovou sírou či nechte alespoň zaschnout. Pokud je ve fázi růstu, nedá se nic dělat.

Rozmnožování bramboříku

Doma si můžete poměrně snadno rozmnožit brambořík dělením hlíz. Po odumření listů vyjměte hlízu z květináče, na rovném povrchu ji pomocí ostrého nože rozdělte na dvě části, aby každý díl měl pupeny. Rány poté nechte 1 den zaschnout, případně ošetřete sírovým práškem. Poté hlízy zasaďte, tak aby mírně vykukovaly na povrch. Udržujte v chladu.

Přesazování

Počkejte, až brambořík hustě prokoření zeminu v nádobě. Čas přesazování nastává, až se začnou objevovat nové listy po odumření starých. Ty před přesazením odstraňte. Nové květináče by měly být jen o číslo větší než původní.

Pěstování ze semen

Osivo bramboříku vysejte do nádoby a následně zakryjte vrstvou zeminy, o něco širší, než je velikost semen. Poté proveďte zálivku, výsev umístěte do místnosti (teplota: 13–18 °C) a zakryjte tmavou fólií. Denně odkrývejte, předejdete tak vzniku plísní. Jakmile se objeví klíčky, přesuňte je na světlo a odstraňte fólii. Později bramboříky vyjednoťte (doporučená vzdálenost 2,5 cm). Vzrostlé sazeničky saďte samostatně. Rostliny ze semen vysetých v létě kvetou poprvé na podzim následujícího roku.

ZDROJ:
LONGMAN, David. Péče o pokojové rostliny. 3. čes. vyd. Praha: Slovart, 1998.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář