Petúnie – stálice mezi letničkami

Petúnie si již dlouhodobě drží svou pozici v první trojici mezi nejprodávanějšími letničkami. A není divu. Jsou to krásné všemi barvami, typy a tvary květů hrající rostliny, které snad ani žádného pěstitele nemohou zklamat.  Většina odrůd, které v současnosti trh nabízí, jsou hybridní. Jejich šlechtění probíhá od 40. let 19. století. Výsledkem tohoto šlechtění jsou stovky odrůd s rozdílnými vlastnostmi, vzhledem a možnostmi využití.

Podmínky pro pěstování

PetunieDo nejnáročnějších podmínek jsou doporučovány drobnokvěté odrůdy, které mají velké množství poupat a nejpozději do 2 dnů jsou opět v plném květu. Tyto druhy velmi dobře obstojí i v náročnějších podmínkách. Snesou i chladnější a deštivější oblasti.

Velkokvěté odrůdy patří k těm nejprodávanějším. Jejich květy dosahují v průměru až 10 cm, což je pro zahradníky a zahrádkáře velké lákadlo. Optimální je pro ně chráněné teplejší místo, které je mimo dosah dešťových srážek.  Ideální je tedy jejich výsadba do okenních truhlíků.

Odrůdy petúnií

Petúnie jsou jedněmi z mála květin, které mají v barvě svých květů zastoupenou celou širokou paletu barev od bílé, přes nově vyšlechtěnou žlutou „Berenika“ nebo „Záře“ až po letos novou odrůdu černě kvetoucí „Debonair Black Cherry“. Velmi pěkným dojmem působí dvoubarevné odrůdy. Ty mají obvykle jiný například bílý okraj květu a červený střed a mnoho dalších kombinací.

Snad ještě více atraktivní jsou odrůdy s třepenitým okrajem květu, např. odrůda „Aphrodita“.  Své příznivce si již dávno získaly plnokvěté odrůdy, které nutně vyžadují místo chráněné před deštěm.  Na trhu se již také několik let objevují petúnie s miniaturními květy.  Jsou to kompaktní rostliny celkově drobnějšího vzrůstu s bezpočtem drobných květů. Obřím květem se ráda chlubí skupina petúnií Superbissima. Její květy mohou dosahovat průměru až 16 cm. Jedná se spíše o málo větvenou rostlinu.

Výsev petúnií

Pokud dodržíte několik málo doporučení, můžete si vypěstovat s úspěchem klidně i v domácích podmínkách petúnie sami. Nebudete k tomu potřebovat ani vytápěný skleník, postačí vám například kuchyňský parapet. Klíčivost v současnosti prodávaného osiva je poměrně vysoká, až 90 %. V žádném případě k výsevu nepoužívejte zeminu z venkovního záhonu, kupte si speciální výsevní Petuniesubstrát.

Není vhodné ani použití substrátů pro truhlíky, neboť mají vysoký obsah živin a jsou hrubé struktury. Substrátem naplňte květináče, nejlépe nové.  Pokud používáte staré, dokonale je vymyjte a vydezinfikujte. Výsev se provádí od půlky února do konce března.

Protože petúnie mají velmi drobná semena, vysévají se na povrch substrátu a poté se do něj přitisknou. Výsevní misku, nebo květináče přikryjte mikrotenovou fólií, abyste dosáhli v prostředí maximální vlhkosti, kterou semena nutně potřebují ke klíčení.

Péče o rostliny

Vzrostlé sazeničky přepíchejte do sadbovačů ve kterých je taktéž výsevní substrát. Po dvou týdnech rostliny začněte přihnojovat, a to pravidelně, nejlépe slabým roztokem Kristalonu. Dbejte na to, abyste při přesazování rostlinek nepoškodili kořeny. Jakmile se začnou v sadbovači tísnit, přesaďte je do květináčů o průměru cca 8 cm. Do květináčů dejte už substrát na balkonové květiny. Petúnie vypěstované ze semen se nezaštipují, případně pouze tehdy ano, pokud jsou málo rozvětvené.  Před výsadbou do truhlíků přidejte do nádob dlouho působící hnojivo.


Přidejte komentář