Elektrická řetězová pila – neocenitelný pomocník nejen na zahradu

Potřebujete nařezat kulatinu, prořezat stromy nebo něco postavit ze dřeva? Ve všech těchto případech vám bude neocenitelným pomocníkem elektrická řetězová pila.

Jednou z jejích hlavních výhod je skladnost – zabere jen minimum místa. To je markantní rozdíl třeba v porovnání s cirkulárkou, která je navíc mnohem dražší. Mnoho výhod má elektrická řetězová pila také při srovnání s benzínovou pilou. Jistě uvítáte nižší hlučnost, při práci se také nemusíte tolik namáhat, protože je lehčí. Navíc vám ubydou starosti spojené s benzínovou pilou jako míchání benzínu a oleje nebo startování lankem. Kromě toho je elektrická řetězová pila určená pro širší okruh uživatelů, zatímco benzínové motorové pily jsou vhodné především pro profesionály. A v neposlední řadě ji oceníte při práci v interiéru, protože neprodukuje žádné výfukové plyny.

Říkáte si, že hlavní nevýhodou elektrických řetězových pil je potřeba elektrické zásuvky? Ani to už dneska není tak docela pravda – buď se k zásuvce dostanete díky extrémně dlouhému kabelu (některé pily ho mají dlouhý i více než 50 metrů) nebo si rovnou koupíte AKU pilu a tento problém vám zcela odpadne.

Jak vybrat tu správnou?

Při výběru elektrické řetězové pily zvolte především vhodnou délku lišty a ujistěte se, že vám bude pila poskytovat dostatečný výkon. Nejčastější jsou řetězové pily s délkou lišty 25 až 40 cm. Jejich výkon se pohybuje od 1 800 W do 2 400 W. Oba tyto parametry jsou vzájemně propojené a je dobré vybrat vždy jejich nejvhodnější kombinaci. Obecně platí, že čím je lišta delší, tím budete potřebovat více výkonu. U pil s nejkratší lištou – třeba 25 cm – vám tak bude stačit nižší výkon, např. 1 800 W. Naopak u pil s delší lištou – třeba 40 cm – budete potřebovat vyšší výkon, klidně i 2 400 W. Pro řezání palivového dřeva zvolte pilu s vyšším výkonem, nad 2 000 W.

Elektrické řetězové pily mohou nabízet celou řadu extra funkcí. Oceníte zejména beznástrojové upínání řetězu, díky kterému nebudete potřebovat pro upínání nebo výměnu řetězu žádné nářadí. Zvýšenou bezpečnost poskytuje elektrodynamická brzda, díky které můžete zastavit řetěz ve zlomku vteřiny. Při startování pily potom oceníte funkci Softstart, která zajistí její plynulý rozběh, díky čemuž nedochází k proudovým nárazům.

Výhodou je také šikovný tvar rukojeti a její pogumování, díky tomu se vám bude řetězová pila snadno ovládat a především práce s ní bude bezpečnější. Péči o pilu vám může usnadnit automatické mazání řetězu s možností regulace.

Neocenitelný pomocník pro kutily

Elektrickou řetězovou pilu ocení všichni kutilové. Stavíte si dům nebo třeba jen zahradní domek? Chcete si postavit na dvoře altánek? Nejen při těchto činnostech ji využijete a zjistíte, jak snadno s ní cokoliv nařežete. S dnešními elektrickými řetězovými pilami se jednoduše manipuluje a poskytují dostatečný výkon pro téměř jakoukoliv činnost.

Při práci s řetězovou pilou je vždy důležité, aby byl řetěz správně napnutý. Když bude napnutý příliš moc, tak to bude omezovat výkon pily a řetěz se navíc bude protahovat do délky a bude se opotřebovávat lišta a pohonné ozubené kolo. Když bude řetěz napnutý málo, bude vám vypadávat z drážky a práce s pilou potom může být i nebezpečná. Jednou za čas je potřeba délku řetězu zkontrolovat, protože materiál, z kterého je vyrobený, má tendenci se postupně roztahovat a nemůže potom dojít k správnému napnutí.

Ať už nakonec zvolíte řetězovou pilu s elektrickým nebo benzínovým pohonem, zjistíte, že jste si pořídili neocenitelného pomocníka, bez kterého už si řezání nedokážete představit.

  • Zdroj obrázku 1: Kolbakova Olga / Shutterstock.com
  • Zdroj obrázku 2: Romo Lomo / Shutterstock.com
  • Zdroj obrázku 3: Veres Production / Shutterstock.com

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář