Podzimní péče o zahradu

Zahrada je pro většinu z nás místem odpočinku od spěchu každodenního života. Těšíme se z barevné rozmanitosti květin okrasné zahrádky, jsme hrdí při sklizni vlastního ovoce a zeleniny, pozorujeme, jak se mění roční období.

Okrasná zahrada

Po celé září a ještě i v říjnu naše zahrádka hýří květy. Horké letní dny pominuly a mnohdy slunné podzimní počasí dává vyniknout kráse a barevnosti aster, jiřin, kan (dosen), aksamitníků Podzimní zahrada(afrikánů), chryzantém a růží. Také listy okrasných dřevin se s příchodem podzimu zabarvují od teplých žlutých a hnědých odstínů až po nachově červené.

Ale příroda je neúprosná. Květy uvadnou a listí opadává. Je třeba připravit zahrádku na zazimování. Semínka aster, jiřinek, afrikánů a chryzantém posbíráme a uschováme, abychom je na jaře mohli znovu zasadit. U rostlin hlízovitých (kany) a cibulovitých hlízy a cibulky vykopeme, očistíme od hlíny a uložíme v bedýnkách do sklepa.

Růže před zazimováním sestříháme, odstraníme plevel a opadané listí, které bývá často napadené škůdci, a poté pečlivě přihrneme zeminou a přikryjeme chvojím. U choulostivějších druhů omotáme krček jutovinou naplněnou slámou.

Nezapomeňte, také, zasadit cibulky, jak do volné půdy, tak i do nádob, aby nás na jaře přivítala bohatá barevná škála tulipánů, narcisů (nejpozději v září), krokusů, bledulí, sněženek, hyacintů, lilií a okrasných česneků.

Zeleninová zahrádka

Ze sklizených zeleninových záhonů odneseme na kompost nepotřebné zbytky zeleniny. Záhony přeryjeme a přihnojíme kompostem nebo chlévským hnojem.
Uskladněnou zeleninu pravidelně kontrolujeme a třídíme.

Ovocná zahrada

Podzimní zahradaPodzim je ideální dobou na sázení ovocných stromků a bobulovin. Před výsadbou je zapotřebí půdu prokypřit a přihnojit.

Při koupi dáváme pozor, aby stromky a keře nebyly poškozené, a aby měly silný kořenový bal.

Jámy pro ovocné stromky důkladně prolijeme vodou, na dno dáme zeminu a stromek zasadíme. Po zasazení stromek přihrneme, pevně půdu přitlačíme a znovu zalijeme.

Bobuloviny (angrešty, rybízy, josty, borůvky a brusinky), které nejsou nijak náročné na půdu, sázíme obdobně, jen na rozdíl od ovocných stromů musí být jáma více hluboká.

Ovoce k uskladnění musí být zdravé a nepoškozené a skladujeme je odděleně od zeleniny. Rovněž ovoce pravidelně kontrolujeme a nahnilé a jinak poškozené kusy vyřazujeme.

Ačkoli se zdá, že na podzim je zálivka nepotřebná, opak je pravdou. Ovocné i okrasné stromy a keře hojně zalévejme.

Koncem listopadu natřeme kmeny stromů bílou vápennou barvou, kterou buďto koupíme nebo si ji namícháme z hašeného vápna a vody. Tímto způsobem chráníme stromy před silným zimním slunečním zářením, které by mohlo v kůře stromů zanechat trhliny.

Mladé stromy chráníme před okusem zvěří drátěným pletivem.

Péče o trávník

Aby trávník přečkal nadcházející zimu, musíme se o něj dobře postarat. Prvním krokem je odstranění spadaného listí hráběmi nebo zahradním vysavačem. Zdravé listí se hodí na kompost, ale i k ochraně trvalkových záhonů, keřů a stromů před promrznutím, a zároveň také jako hnojivo. Aby ho vítr nerozfoukal, zajistíme ho nejlépe geotextilií.

Na jaře a na podzim roste tráva intenzivněji, a proto nenechávejme sekačku zahálet. Měli bychom sekat alespoň jedenkrát za týden, při ideální výšce 3-4 cm.

Koncem září bychom měli trávník prokypřit a zbavit nechtěných zbytků posečené trávy, plevele a odumřelých rostlin. Tuto činnost provádíme vertikutátorem, což je stroj podobný sekačce. Pokud je pro nás finančně nedostupný můžeme půdu prokypřit vertikutačními hráběmi.

Nezapomeňme také na hnojení speciálním podzimním hnojivem, bohatým na draslík.

Zahradní nářadí a technika

Hrábě, rýče, vidle, sázecí kolík, sázecí lopatku a jiné očistíme vodou a kartáčem, zkontrolujeme násady a uložíme. Nože a nůžky nabrousíme a případně naolejujeme.

Také sekačku připravíme na zazimování. Odstraníme zbylou trávu, zkontrolujeme motor, vypustíme olej a benzín a odpojíme svíčku od zapalování.

Vypustíme vodu z trubek a hadic, vylijeme vodu z nádob na zalévání a spolu s hadicemi uschováme.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář