Akvaristika je u nás hojně rozšířený koníček. Rybičky fascinují každého nehledě na věk. Stejně zaujatě jako děti je dokážou dlouhé minuty sledovat jejich rodiče i prarodiče. Radosti při pozorování ale předchází mnoho otázek a starostí, které začínají už při výběru akvária. Právě na tuto problematiku – výběr vhodného akvária – se podíváme dnes. Pokusíme se tak poradit zejména chovatelským nováčkům.
Umístění akvária
Začátečníkům se stává, že se pod vlivem velkého nadšení ihned vydají na nákupy. Nejdříve bychom si ale měli ujasnit, zda vůbec můžeme rybičkám vytvořit vhodné podmínky a zda pro ně máme místo.
Akvárium by se mělo nacházet spíše dále od okna a mimo přímý slunečný svit. Nikdy totiž nedokážete ve vnitřních prostorách najít místo, kde by bylo přirozeného osvětlení dostatek. Z toho důvodu se doporučuje vyhradit rybičkám zastíněné prostředí (neplést s tmou!) a světlo nahradit uměle.
Dále ověřte nosnost podkladu – akvárium plné vody může vážit i desítky kilogramů – a opatřete si izolační podložku (polystyren, kobereček atp.). Podložka se používá pro akvária, jejichž dno slouží celým svým objemem jako podstavec. Plní zde funkci ochrany skla před poškozením vlivem nečistot jako jsou zrníčka a kamínky.
Jaké akvárium zvolit
Není akvárium jako akvárium… Velikosti a provedení se mohou lišit nejen podle Vašich potřeb, ale i podle potřeb rybiček. Svou roli může hrát i design – jiné „akvárko“ koupíte do obýváku a jiné do dětského pokoje.
Doporučujeme na objemu akvária nešetřit a pořídit spíše prostornější kusy, alespoň okolo 60 litrů.

Nebojte se pořídit i akvária o objemu přes 150 l, voda pak nemá tendenci se nadměrně kazit, protože lze nastolit jakýsi malý samočistící ekosystém. Zároveň by výška stěny neměla překročit 50 cm.
Akvarijní set
Pro úplné nováčky jsou nejlepším řešením klasické akvarijní sety. Jedná se o hotové řešení, v jehož ceně jsou (obvykle) všechna další potřebná příslušenství: osvětlení, filtrace, termostat, topení, síťka na chytání rybiček apod.
Skleněné nádrže
Pro někoho možná použitelnější varianta. Nejedná se v podstatě o nic jiného než o slepené tabule skla, které si můžete sami vybavit dle potřeby. Existují i kulaté varianty z jednoho kusu skla, které znají děti ve spojení se zlatou rybičkou z kreslených pohádek. Dostatečně širokou nabídku akvárií naleznete například zde.
Co budu ještě potřebovat?
Pokud u Vás zvítězila skleněná nádrž, budete muset rybičkám připravit životní prostředí vlastními silami. V takovém případě nezapomeňte dokoupit osvětlovací lampu, filtraci, výstelku dna (substrát, písek, kamení), rostliny a další případné doplňky.
O tom už ale v některém z příštích článků.
Je vhodné trvale požívat ve vnitřním filtru aktivní uhlí?
Dobrý den,
aktivní uhlí se používá pouze krátkodobě pro vyčištění akvárka a svou účinnosti ztrácí během několika dní.
Ahoj,
kromě křečků máme taky ryby.
Měli jsme různé druhy parmiček,tatˇka nám koupil do akvária
topení s RH9000 automatické akvarijní topení.Jenže,
ryby postupně začali umírat.Vyčistili jsme jim celé akvário ale po chvíli zas začali umírat.:(Víš co je špatně,prosím poradˇ mi,děkuji.
S akvaristikou bohužel nemám takové zkušenosti jako s křečky, a tak si netroufnu dělat z takto stručného popisu závěry. Bude lepší se obrátit na někoho povolanějšího.
Snad se problém podaří vyřešit.