Přichází ideální měsíce pro pokládku zámkové dlažby

Zámková dlažba je dnes jedním z dominantních prvků kolem našich domů i ve veřejném prostranství. Pro svou odolnost, relativně snadnou pokládku a nekonečné množství tvarů a vzorů málokdo řeší dláždění pěších (a často i příjezdových) cest jinak. Proč jsou jarní měsíce ideální?

Zámková dlažba náhled

Jak pokládat zámkovou dlažbu

Aby dlažba vydržela dlouhé roky tak, jak jsme ji položili, neměli bychom nic podcenit. Dlažbu totiž nijak nepřilepujeme, je pokládána na podklad země, drti, fixována pouze tlakem (vibrační deskou, válcováním) a spárována pískem. Při chybném postupu se proto najde mnoho skulinek, které způsobí její posun, zvlnění a podobně. Tím spíše, má-li zámková dlažba fungovat jako příjezdová a parkovací plocha pro automobily.

Na pokládku nastává ideální čas

Jarní měsíce (řekněme duben – červen) jsou pro pokládku v našich klimatických podmínkách ideální. První teplé dny vysuší půdu, nehrozí však zatím silné bouře doprovázené přívalovými dešti, které by vám práci značně komplikovaly. A vše si stihne „sednout“ předtím, než půdě dají zabrat podzim a zima.

Chodník ze zámkové dlažby u rodinného domu
Chodník ze zámkové dlažby u rodinného domu (PRESBETON)

Základem je tedy suchý podklad. Kdybychom jej neměli a položili dlažbu do vlhka, mohlo by se stát, že postupem času by si dlažba „sedla“ a změnila tvar.

Pro příjezdové cesty provádíme až metrový výkop stávajícího podloží (pro chodníky asi poloviční hloubku), výkop tlakem udusáme a zarovnáme do úhlu dle plánované dlažby, můžeme také ukotvit obrubníky. Následně vkládáme několik vrstev drtě. Čím se dostáváme výše, tím jemnější je drť. Každou vrstvu po nanesení válcujeme a zarovnáváme.

Poslední nejjemnější vrstvu (max. 8 mm průměr, spíše méně) rovnáme latí, následně přichází ruční práce vyžadující přednost a trpělivost. Pokládáme zámkovou dlažbu, kterou fixujeme poklepáním gumovým kladivem, nesmíme přitom porušit podklad a celou dobu hlídat sklon dlažby – prostor pro úpravy už bude jen velmi omezený. Vše uválcujeme.

Spáry zasypeme jemným pískem s maximální důkladností. Nejlépe použijeme jemný křemičitý písek, který se dostane skutečně do každé mezery. Nezapomeneme na závěrečné důkladné zhutnění celé zámkové dlažby.

Nevíte si rady s výběrem? Podívejte se osobně

Přestože v nabídce výrobců nalezneme stovky provedení zámkové dlažby v mnoha odstínech a tvarech, dominuje jen několik obvyklých tvarů ve zpravidla šedivé „betonové“ barvě.

Pokud rádi experimentujete, chcete se odlišit, ale zároveň se bojíte, abyste se „nespálili“, jednoznačně doporučujeme si ukázku dlažby nejprve prohlédnout.

Variace zámkové dlažby
Variace zámkové dlažby PRESBETON

Příležitost máte na právě probíhající výstavě FLORA 2015 v Olomouci. Koná se od 23. do 26. 4. a naleznete zde na ploše 60 m2 velkou část z produkce značky PRESBETON.

Na vybrané výrobky navíc můžete získat až 45% slevu. Jarní akční ceny platí od 1. května do 30. června 2015 a detaily o ní naleznete na webu výrobce, případně v autorizovaných prodejnách po celé ČR.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář