V našem seriálu o škůdcích jsme se podívali na zoubek hryzci, plodomorce i mšicím. Dnes se podíváme na nechvalně známého drátovce = žlutooranžovou larvu, která si mileráda hoduje na bramborách a mrkvích. Kromě základních informací, jak rozpoznat tohoto škůdce, v článku navíc najdete 5 rad, jak s ním účinně zatočit.
Jak vypadá drátovec?
Drátovec je larva brouka z čeledi kovaříkovití. V našich krajinách se jedná nejčastěji o kovaříka obilného, locikového nebo kovaříka tmavého. Tito nenápadní broučci dokážou na konci jara naklást do půdy až 200 vajíček! Samičky si vybírají vlhčí půdu, ve které mají vajíčka vyšší šanci na vyklubání.
Larvy všech druhů vypadají velmi podobně. Jsou dlouhé 1–4 cm, mají žlutooranžovou až okrovou barvu a protáhlé, tuhé tělo. Svým vzhledem a tvarem připomínají drátek (odtud pochází i jejich název).
Na zahradě se larvy nejraději pouští do brambor a mrkví. Nepohrdnou však ani jinými kořenovými rostlinami nebo salátem. Kořeny rostliny proděraví skrz naskrz a vedou si v nich cestičky. Během chvíle tak dokážou zničit celou úrodu.
Drátovec má žlutou až tmavě okrovou barvu, tři páry malých noh a válcovité tělo
Jak se zbavit drátovce?
1. krok: Slepice
Chcete-li drátovci dát nadobro sbohem, vypusťte do rozrytého záhonku slepice. A pokud nemáte vlastní, klidně si na pár dní půjčte od souseda. Vy se zbavíte drátovce a slepičky si pochutnají.
2 krok: Dusíkaté vápno
Jakmile mají slepičky hotovo, zapracujte do vrchní zeminy dusíkaté vápno. Hlínu prolijte velkým množstvím vody, přikryjte ji igelitem a nechte alespoň 14 dní odpočívat. Dusíkaté vápno zahubí nejen škůdce, ale také plísně a bakterie. Vydezinfikuje půdu a připraví ji na zahradničení.
3. krok: Afrikány
Abyste odehnali i ty poslední přeživší škůdce, zasaďte mezi úrodu afrikány neboli axamitníky. Jejich silné aroma odpuzuje nejen drátovce, ale také háďátka a mšice. Dejte si však pozor na slimáky, ti si na afrikánech naopak pochutnávají. Chcete-li si vypěstovat květiny úplně sami, doporučujeme sázet semínka už v březnu. Naopak zakoupené sazeničky dáváme do záhonku později, až bude větší teplo, ideálně v květnu.
4. krok: Pastičky
Pokud se vám ani přesto nedaří drátovců zbavit, vyzkoušejte jednoduchou past. Rozkrájejte napůl brambory a mrkve a zapíchněte je do hlíny. Další den obejděte záhon, posbírejte pastičky, zlikvidujte je a nahraďte novými.
5. krok: Omezte brambory a mrkve
Jako poslední trik, jak donutit drátovce opustit záhon, je přestat pěstovat jejich oblíbenou potravu. Omezte nebo úplně vynechte brambory a mrkve. Přijdete sice o jednu úrodu, ale drátovcům nezůstane na zahrádce nic zajímavého k zakousnutí, a tak se přesunou jinam.