Venkovní markýzy: Dekorativní i praktický stínící prvek

Slunečné počasí v létě přímo svádí ke dnům, kdy svůj čas trávíme na zahradě v podstatě od rána do večera. Pobyt na přímém slunci by ale mohl být zdravotním rizikem, přirozeně proto vyhledáváme stín. Jak si takový stín – pod který se vejde posezení pro rodinu i návštěvy – zařídit přímo na zahradě, si povíme v dnešním článku.

Jaké máme možnosti zastínění

V dřívějších dobách bylo tradiční vysedávat v letních dnech pod dominantním stromem zahrady. Děti pak v sadu pobíhaly mezi nižšími ovocnými stromy při hře na schovávanou. Využití zahrady se však s tím, jak se měnila v okrasnou, posunulo trochu jiným směrem.

U novějších staveb už je standardem dlážděná terasa učená pro posezení s rodinou a přáteli, které je ideálně spojené s grilováním a popíjením. Dlouhé letní dny jsou pro takovou aktivitu ostatně skvělou příležitostí.

Protože ale uprostřed terasy chybí onen stínící strom, na trh se postupně dostalo mnoho náhrad. Patří mezi ně jednoduché slunečníky, altány a pergoly. Dnes se však zaměříme na řešení, které na rozdíl od altánu ušetří mnoho místa, je mnohem levnější a v kontrastu se slunečníkem nesrovnatelně praktičtější – výsuvné markýzy.

Markýzy

Markýzy jako vkusné a velmi praktické řešení

Markýzy se stávají díky své praktičnosti a vkusnému designu součástí mnoha novostaveb. Jedná se o řešení, díky kterému můžete na relativně malém prostoru vytvořit prostornou terasu s posezením pro mnoho osob. Výhodou je, že markýza se nachází přímo na zdi domu a terasa posezení se tak může nacházet bezprostředně v blízkosti tomu.

Na rozdíl od slunečníků nikde nepřekáží stojan, nemusíte se bát větru ani vratkosti. Markýza je pevně umístěná na zdi domu a nachází se v dostatečné výšce nad našimi hlavami.

Díky mnoha variacím materiálů i designu lze nalíc markýzy skvěle sladit s dalšími prvky domu a zahrady. Venkovní markýzy tak nepůsobí rušivě, ale naopak mohou plnit funkci elementu, který celou zahradu příjemně propojí.

Markýzy

Jakou markýzu vybrat, na co si dát pozor?

Věnujte pozornost kvalitnímu zpracování – ve třech základních oblastech:

1)     Konstrukce a upevnění markýzy

Nekupujte levné markýzy ze supermarketů – nevydrží. Markýza musí být vyrobena z kvalitní oceli a hliníku. Tyto materiály zaručí dokonalou odolnost celé konstrukce. Souvisejícím faktorem je upevnění – nepodceňujte sílu větru a váhy konstrukce samotné při manipulaci. Je lepší pořídit markýzu s vyšším počtem úchytů a nechte si ji namontovat od odborníků.

2)     Látka a její impregnace

Když si kupujeme markýzu, očekáváme od ní stín. Není ale stín jako stín – venkovní markýzy nesmí propouštět UV záření, což u levnějších modelů často neplatí. Stejně tak je důležitá impregnace, aby látka odolávala alespoň mírným dešťům.

3)     Typ markýzy, životnost

Ve svinutém stavu je nutné látku dobře uschovat. Podle způsobu uložené rozdělujeme markýzy na kazetové, polokazetové a bez krytu. V prvním případě je látka dokonale chráněna před vlivy vnějšího prostředí. Ve druhém případě je chráněna pouze horní část – tuto varianta je cenově dostupnější, životnost látky přitom prodlouží mnohonásobně.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář