Na venkovní dlažby jsou v našich klimatických podmínkách kladeny vysoké nároky. V létě musí odolat i tropickým teplotám, zatímco v zimě čelí mrazům a sněhu. Nesmíme proto podcenit výběr správného materiálu, dlažbu správně položit a pravidelně se o ni starat.
Jakou dlažbu zvolit
Zásadní je si uvědomit, jakému zatížení a jakým podmínkám bude venkovní dlažba vystavena. Pro plochy jako jsou zahradní terasy, chodníky a další cesty určené pouze pro chůzi se používají dlažby 35-50 mm tlusté.
Dlažbu tloušťky 60-70 mm užijete na místech, kde je nutné počítat s (nízkým) provozem aut, např. tedy na příjezdových cestách.
Pokládáte-li plochy větších rozměrů, parkoviště, větší vahou namáhané cesty, použijete dlažbu tloušťky 80 mm nebo 100 mm.
Pokládáme dlažbu
Základem každé dlažby je kvalitní podklad, který je tvořen několika vrstvami štěrku a písku. Ty musí být dokonale uválcované, aby se plocha později nekroutila. Vyměřen musí být i spád plánované dlažby.
Pod samotnou dlažbu přijde ložní vrstva drtě o zrnitosti 2-5 mm. Plochu rovnáme latěmi, ale nehutníme.
Následně podkládáme dlažbu, začneme ideálně v pravém úhlu nejnižšího bodu. Jednotlivé díly položíme na podkladovou vrstvu a gumovou palicí zafixujeme. Okraje vykládáme přesně řezanými kusy dlažby.
Po dokončení pokládky spáry vysypeme křemičitým pískem o zrnitosti 0-2 mm. Důkladně pomocí koštěte rozmeteme písek do všech spár a přebytky odklidíme. Posledním krokem je závěrečné zafixování dlažby pomocí vibrační desky.
Údržba venkovních dlažeb
Aby venkovní dlažba vydržela dlouho jako nová, je nezbytné se o ni řádně starat. Samozřejmostí je proto pravidelné ošetřování proti mechu a plísním. Dlažba bude vděčná i za občasné zametení plochy, odstranění případného plevele a jednou za rok kompletní očistění pomocí vysokotlakého čističe.
Dobrý den, doporučená tloušťka dlažby 80 mm nebo 100 mm pro parkoviště je pro všechny materiály? Tedy jak pro přírodní např. žulovou dlažbu tak pro umělé materiály?