Vysáváme a rozmnožujeme bylinky – jak na to

Kupujete každé jaro nové vzrostlé bylinky v květináčích, protože podzim vaše bylinková zahrádka zkrátka nepřežije a vlastní vysévání se necítíte? Osvojte si několik jednoduchých postupů a vypěstujte nebo rozmnožte si své bylinky sami.

Vysévání množení bylinek - náhled

Vypěstujte si sami

Bylinky v květináčích jsou běžně k dostání i v supermarketech, ideální je ovšem, pokud si rostlinu vypěstujeme sami ze semen nebo sazenic. V případě jednoletých druhů (například řeřicha, bazalka, majoránka, kopr nebo brutnák) se většinou přistupuje k pěstování ze semen, neboť tyto rostlinky rychle a snadno vzejdou. Naopak víceleté druhy, jako například šalvěj, levandule, tymián, petržel, dobromysl (oregano) nebo máta, bývají obvykle statnější, dřevnatější a pomaleji rostoucí, takže je výhodnější pořídit si sazeničku, u které existuje větší šance, že se úspěšně uchytí.

Vyséváme bylinky

U jednoletých rostlin je pochopitelně třeba počítat s tím, že každý rok bude třeba provést nový výsev. Semena seženeme například v prodejnách se zahradnickými potřebami nebo v květinářstvích.

Pokud bylinky umisťujete na zahrádku, počkejte se setím až po odeznění posledních mrazíků (nejvhodnější čas přichází většinou ve druhé polovině března). Budete-li bylinky pěstovat v interiéru, pak je samozřejmě můžete průběžně vysévat třeba i během zimy. To se týká například velmi rychle rostoucí řeřichy, jejíž klíčky přijdou během chladnějšího období k chuti.

Zásady setí bylinek

Při setí myslete na to, že některé druhy je třeba zakrýt vrstvou zeminy (její výška by měla odpovídat zhruba dvojnásobku průměru semene), zatímco jiné potřebují ke vzklíčení přístup denního světa (to je případ třeba právě zmíněné řeřichy). Zeminu udržujte stále mírně vlhkou. Jako stanoviště pro mladé rostlinky je optimální polostinné místo, zpočátku žádnému druhu neprospívá přímé slunce. Po vyklíčení je možno je přemístit jinam.
Důležité je také dodržet dostatečné vzdálenosti jednotlivých semen, protože po vzejití se jednotlivé semenáčky rozrostou do stran a v případě velké hustoty zasetí by se vzájemně utlačovaly. V takovém případě je nutno ještě před tím, než zesílí, rostlinky protrhat. K protrhávání můžeme přistoupit v okamžiku, kdy je možno jednotlivé semenáčky bezpečně uchopit prsty a vytáhnout z hlíny (obvykle cca týden od vysetí).

Množení řízkováním

Většina víceletých bylin (především ty, které dřevnatí, jako například levandule, šalvěj či rozmarýn) je možné snadno množit pomocí tzv. řízkování. Princip spočívá v tom, že se z mladých výhonů odřežou koncové části o délce cca 6–8 centimetrů a zapíchají se do nového substrátu (ideálně nejprve do květináče, nikoliv rovnou do záhonu). Po nějaké době takto vytvořený řízek spontánně zakoření a začne se rozrůstat a vytvářet nové listy. Pak je možné jej přesadit na nové stanoviště.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář