Co zasadit na skalku

Na skalky je vhodnější volit rostlinky, které jsou menší a mají rády sušší kamenitou zeminu a slunečné stanoviště. Nejvhodnější období k výsadbě skalniček je jaro, jsou to sice nejméně náročné rostlinky, ale jelikož jednotlivé skalničky vyžadují různé podmínky, je vhodné volit ty s podobnými nároky.

Skalka
Skalka

Prvními a nejvzhlednějšími skalničkami jsou polštářovité, mezi ně patří například draby, huseníky, lomikameny a netřesky. Dalšími jsou pak kobercovité skalničky, ty vytváří krásné celistvé koberce květů, jsou to rostliny jako mateřídouška, pochybka, pratia a houstonia.

Trvalky či letničky jsou na skalku také vhodné, můžeme zvolit menší i vyšší druhy, charakteristickými trvalkami na skalku jsou zvonky, sasanky, koniklece, rozrazil, šalvěj a hořec, z letniček to jsou pak pupkovec a voďankovec Douglasův, i když to jsou rostliny pouze na jednu sezónu, mají tu výhodu, že se jejich semínka často přirozeně vyměšují, tudíž je na skalce můžete najít i další rok.

Nepohrdejte však ani menšími cibulovinami, jako jsou botanické tulipány, krokusy, zakrslé narcisy, sněženky, ladoňky, bledule, modřence či krokusy, a zakrslými keříčky, například azalkami, rododendrony, lýkovci a zakrslými kultivary jehličnanů.

Do puklin ve skalkách jsou nejvhodnější skalničky tvořící přízemní růžice, sem patří longifolia, saxifraga, ramonda, haberlea a lewisie.

Mezi nejoblíbenější skalničky patří například rozrazil, chudina, len, turan, mateřídouška a prvosenka. Zapomínat by se nemělo také na okrasné traviny, jako je kostřava či ovsíř.

Stálezelené skalničky

Netřesk (Sempervivum) 

Je to skalnička s dužnatými listy rostoucími v hustých hlávkovitých či hvězdicovitých růžicích, ty mohou mít žlutou, zelenou, červenou, modrou či fialovou barvu. Netřesk dokáže zakořenit i v tenounkých spárách, nezapomínejte však odstraňovat odumřelé růžice a květy.

Lomikámen (Saxifraga)

Tento rod má asi 400 různých druhů, rozrůstá se do bochánků či trsů, některé z kultivarů vypadají jako mech, jiné dokonce vytváří nádherné souvislé koberce. Těmto rostlinkám se bude dařit na slunci i ve stínu, kvést je můžeme vidět od února až do července.

Tařička (Aubrieta)

Tařička se rozrůstá polštářovitě do výšky až 15 cm, daří se jí v propustné půdě na slunném místě. Od dubna kvete bílými, žlutými, růžovými, modrými a fialovými květy.

Pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites)

Tuto exoticky vypadající rostlinu je potřeba umístit na slunečné stanoviště se suchou půdou, sice u nás zimu snáší hůř, ale jakmile ji seříznete, zaručeně vám na jaře znovu obroste.

Rozchodník (Sedum) 

Nenáročná mrazuvzdorná trvalka se zelenými, šedými či purpurovými, masitými listy. Pokud ji umístíte na slunné místo, vykvete vám husté květenství malých hvězdicovitých kvítků bílé, žluté nebo růžové barvy. Rozchodníky kvetou v závislosti na druhu v období od července do října, dají se pěstovat jak na skalkách, tak na záhonech či v nádobách.

Plamenka (Phlox) 

Plamenky se rozrůstají do širokých ploch, jejich zajímavost spočívá obzvláště v krásných čárkovitých, smaragdově zelených listech, které vypadají jako jehlice. První květy můžeme spatřit v květnu, pyšní se sytými bílými, růžovými, modrými, fialovými nebo červenými barvami.

Dalšími stálezelenými skalničkami jsou také: pelyněk, hvozdík, úrazník šídlolistý, štěničník, devaterník a spousta dalších.


Přidejte komentář