I v zimě může být zahrada krásná

Správně založená zahrada má být přitažlivá a zajímavá po celý rok, tvrdí odborníci přes zahradní architekturu.  Záleží totiž na výběru správných druhů dřevin. Které to jsou? Poradíme vám.

Na zahradu v zimě bývá zpravidla pohled více než neutěšený. Příroda odpočívá, větve bez listí, vybledlý trávník, šedivé nebe bez sluníčka, a v lepším případě spatříme jen fádní bílý sníh. Kam se Zimní zahradazadívat, aby si oči odpočinuly a v duši se objevila alespoň kapka dobré nálady?

Chce to dominantu

Výrazný artefakt mohou nabídnout nezvykle tvarované větve a zejména vyhledávané jsou kultivary dřevin s pokroucenými větvemi. Nabízejí je vesměs odolné dřeviny, které nejsou zvlášť náročné na stanoviště. Větve takových rostlin jsou poměrně odolné a pružné, takže si můžeme dopřát nádherných pohledů pokroucených větví obalených jinovatkou nebo nazdobených popraškem sněhu.

Právě v zimě nezvykle vystupují tvary a barvy, které v jiném ročním období méně vnímáme. Otevírají se před námi pohledy na nejrozmanitější kontury větví, obrysy korun a na pozadí sněhu a jinovatky výrazně vystupuje jindy potlačená barevnost dřeva a kůry kmenů a větví.

Barevná kůra, plody a bizarní vzhled dokážou zázraky

Nejčastěji se setkáváme s odrůdou lísky obecné ´Concorta´ (Corylus avellana ´Concorta´). Stejně jako původní líska obecná je také nenáročná na stanoviště a velmi dobře roste při minimální péči.

Exempláře nakoupíme v okrasných školkách v rozmanitých velikostech, roubují se na kmínky a tak snadno získáme větší rostliny do zahrady i malý stromek do vegetační nádoby, která může být celoročně umístěna venku. Splývavý tvar koruny a jednoduchá šedavá barva kůry ještě podtrhují jedinečný efekt výrazně tvarovaných větví.
Zimní krajina
Pokroucené větve také nabízí akát Robinia pseudoacacia ´Tortuosa´, který však působí jiným dojmem. Proti splývavé, „padající“ lísce jsou větévky hustější, sukovité, ostřeji vystupují, ční do okolí a především u starších exemplářů dojem ještě umocňují trny.

Ve vegetačním období působí akát díky drobným listům a svěží zelené barvě lehkým až průhledným dojmem, kdežto líska s velkými listy je kompaktnější a více vyplňuje prostor. Přesto se obě dřeviny velmi dobře hodí do malých prostor včetně úzkých předzahrádek a také do nádob.

Líska i akát nejlépe porostou na slunci nebo v polostínu, nedáváme je ale na temná zastíněná stanoviště. Pravidelnou zálivku vyžadují pouze po výsadbě, akát snáší sucho a kamenitou chudou půdu ještě lépe.

Vlhčí stanoviště naopak zajistíme japonské vrbě Salix ´Sekka´, dorůstá v dospělosti do výšky3 m a tvarované větve doplňuje svěží barva kůry.

Více prostoru potřebuje líska s pokroucenými větvemi Corylus avellana ´Tortuosa´, které se mnohdy bizarně proplétají.

Uvedené dřeviny upravujeme pravidelným prosvětlovacím řezem, vyhýbáme se však radikálnímu řezu „na ježka“, který zcela znehodnotí jedinečný dojem výrazných větví.

Krásu zahrady umocní vhodné pozadí

Díky tvarům se zmíněné dřeviny výborně uplatní v mnoha zahradních úpravách. Nezapomeneme jim zajistit dostatečný pohledový prostor, jen tak mohou vyniknout.

Mohou zajímavě doplnit skupiny travin, vyniknou na pozadí temných jehličnanů nebo s podsadbou jehličnanů nízkých, na okrajích nebo v pozadí zídek, s podsadbou nízkých keřů s barevnými listy, či plody.

Příkladem může být plazivý skalník (Cotoneaster horizontalis, Cotoneaster cochleatus) či s libavka (Gaultheria procumbens), která připomíná brusinku, jejíž rudé plody září i pod sněhem a brzy zjara je její keřík obalen drobnými bílými kvítky.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář