Zahradní jezírka: pýcha vaší zahrady

Zahradní jezírka patřila již od pradávna mezi oblíbené krajinné prvky. Mohli jsme se s nimi setkat v honosných sídlech evropských šlechticů, na nádvořích arabských domů i v japonských okrasných zahradách. V posledních letech jejich popularita stále roste a pomalu se stávají standardní součástí nově zakládaných zahrad.

Vytvořte si zahradní biotop!

Zahradní jezírka neslouží pouze k okrasným účelům. Zakrátko se mohou proměnit v malé biotopy, ve kterých naleznou svůj domov různé druhy vodních brouků, vážek a obojživelníků. Můžete jej osadit také vodními rostlinami, jako jsou lekníny různých velikostí, stulíky, bahenní kosatce, vodní hyacinty nebo azolky. Některé vodní rostliny, které spotřebovávají oxid uhličitý, vám dokonce mohou pomoci v boji proti výskytu řas.

S rybami, nebo raději bez?

Do jezírka můžete nasadit také okrasné ryby, jako jsou koi kapři nebo jeseteři. Tím ovšem o trochu vzrostou jeho provozní nároky. Měli byste počítat s hloubkou jezírka kolem 1,5 metru, která by zabránila vysychání během horkých letních měsíců a zároveň umožnila přezimování ryb. Bude také potřeba vytvořit průduchy, které zajistí okysličování vody při zamrznutí vodní hladiny. Pokud se nechcete připravit o krásnou podívanou na barevné ryby, měli byste rovněž zvážit zakoupení filtrace.

Koupací zahradní jezírka

Bez filtrace se samozřejmě neobejdete ani tehdy, když se rozhodnete vybudovat koupací jezírko.  Zde si již určitě nevystačíme pouze s přirozenými čisticími procesy, které za nás vykonávají vodní rostliny, a bude si potřeba pořídit výkonný čerpací systém s mechanickými a biologickými filtry. Čištění vody zde probíhá bez použití chemických prostředků. Pokud si opravdu chcete v jezírku trochu zaplavat, pak by mělo dosahovat rozměrů alespoň 2,5 x 5 metrů a hloubky nejméně 1,5 metru.

Stavba zahradního jezírka

Stavbu malého zahradního jezírka můžete docela dobře zvládnout svépomocí. Výkopové práce je vhodné provádět pomocí předem vytvořeného plánu, který vám umožní zvolit vhodnou modelaci dna. Obvykle se používá členitý profil s terasami a schůdky, které oddělují prostřední hlubokou zónu. Na dno se klade speciální jezírková fólie, která se přikryje dekorativními kameny nebo štěrkem. Již v počáteční fázi projektu bychom měli myslet také na vodní rostliny, které budeme v jezírku pěstovat – každá z nich má totiž o něco jiné požadavky na hloubky kořenů a intenzitu světla.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

  1. Dostali jsme od rodičů nějaké peníze k Vánocům, tak jsme se je rozhodli investovat do jezírka. Ta zima nám sice dělá trošku čáru přes rozpočet, už mělo být rozestavěné, ale zase je aspoň čas hledat informace. Myslím, že když se člověk řídí těmihle návody, tak by to mělo klapnout. aspoň dofuám, že klapne a jezírko bude krásné :)

    Reagovat

Přidejte komentář