Výběr barev do bytu

Jelikož barvy mají na člověka silný vliv, měli bychom jejich výběru věnovat i patřičnou pozornost. S barvami v bytě je to jako s barevným oblečení – sice se nám může líbit, ale nemusíme mít odvahu jej nosit. Měli bychom se obklopit takovými odstíny, mezi nimiž se budeme cítit dobře, spokojeně a uvolněně.

Chce to mít cit pro správnou kombinaci

Nejde jenom o to barvy vybrat, ale také vhodně nakombinovat, aby nám z bytu nevznikla žádná velká divočina, ale aby výsledek nebyl ani příliš fádní.

Svou vysněnou barvu si můžete buď namíchat sami, anebo zakoupit v prodejně již hotovou. První varianta Vás sice možná vyjde levněji, ale zato si nemůžete být jisti, jaká barva z toho nakonec vznikne.

Pracujte s barvami, hrajte si s prostorem

S barvami se dá i opticky pracovat. Když kupříkladu potřebujete zkrátit delší stěnu, volte tmavou barvu a když jinou stěnu chcete prodloužit, sáhněte naopak po světlé.

Bílá barva v ložnici
Světlé barvy prozáří místnost a navodí pocit klidu

Tam, kde není moc světla, volte světlejší, pastelové odstíny. Místnost tím nejenom rozzáříte, ale také opticky zvětšíte. V pokojích s dostatečným denním světlem si naopak můžete dovolit i tmavší a syté barvy.

Pestré barvy (jako červená a modrá) se hodí k neutrálním barvám (šedá a bílá). Další možností je kombinovat vždy dvě stejné barvy světlejších a tmavších odstínů (například světlezelená s tmavě zelenou).

Studené barvy jsou pasivní, uklidňují nás a tlumí vegetativní funkce, zatímco teplé tóny jsou dynamické a stimulují. Studené barvy se hodí spíše do místností s okny orientovanými na jih nebo jihozápad, teplé barvy zase do místností s okny na sever nebo severozápad.

Pokud si netroufáte vymyslet kombinaci barev pro svůj interiér, nechejte si poradit od odborníka.

Jak na nás působí jednotlivé barvy

Červená barva

Červená barva dodá do života více vášně a vzrušení. Počítejte s tím, že je to barva dynamická, která Vás bude stimulovat. Může povzbudit chuť na sex, ale také na jídlo a dokonce vzbuzuje agresivitu. Červené se v bytě nemusíte sice bát, ale používejte ji s mírou.

Růžová barva

K růžové barvě se lidé staví většinou dost vyhraněně – buď ji milují, anebo nesnáší. Pokud se řadíte k první skupině, pozor na to, ať Vám růžová barva příliš „nepřesladí“ interiér. Když to s ní nepřeženete, bude působit něžně a uvolněně.

Oranžová barva

Oranžová je barvou slunce a radosti. Bude Vás nutit být aktivními, protože má podobné stimulační účinky jako červená. Oranžová barva Vám přinese chuť do života, ale zároveň i pohodu.

Modrá barva

Modrá vyvolává klid, stabilitu, uklidňuje a usmiřuje a možná právě proto se řadí mezi nejoblíbenější barvy. S modrou můžete v klidu relaxovat, ale podpoří Vás i při přemýšlení a komunikaci. Tmavé odstíny modré však mohou působit příliš chladně a těžce, a tak se v tomto případě doporučuje doplnit ji teplými odstíny.

Fialová barva

Fialová je barvou tajemství a vyššího duchovního poznání. Patří k oblíbeným barvám do moderních interiérů.

Zelená barva

Tato přírodní barva přináší klid, pohodu a relaxaci. Zelená barva osvěžuje a povzbuzuje, a tudíž se hodí obzvlášť do pracovních místností.

Žlutá barva

Žlutá je od pohledu veselá, rozjasněná a slunečná barva. Dokáže rozzářit a opticky zvětšit i ten nejtemnější kout v bytě, což se dá celkem užitečně využít.

Hnědá barva

Tato zemitá barva vytváří dojem zázemí, bezpečí a navozuje důvěru. Je však poněkud konzervativní a vážná, takže bychom to s ní neměli nijak moc přehánět a raději ji kombinovat i s jinými barvami.

Černá barva

S černou barvou pracujte rozvážně, protože je jednak agresivní a jednak smutná.

Bílá barva

Bílá značí čistotu, bezpečí, mír a pořádek. Bílá se dá kombinovat s jakýmkoliv jiným odstínem a je to nejčastěji používaná doplňková barva.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

Přidejte komentář