Černý, zelený nebo bílý čaj, který je Váš oblíbený? – díl 1

Asi většina lidí si pod pojmem „čaj“ představí čaj černý. Je to z důvodu jeho největší rozšířenosti a faktem, že černý čaj byl po dlouhou dobu jediným známým čajem v celé Evropě.  Existuje ovšem celá řada čajů, kterým jistě přijdete na chuť.

Co je to čajovník?

Čajovník latinsky známí jako Camellia sinensis je stále zelený listnatý vysoký keř. Své příbuzné má v kvetoucích kaméliích. Divoce rostoucí čajovníky pocházejí z Číny, ale byly také objeveny v celém pásmu na jihu Číny, Barmy a Indie. Rozšíření čaje do dalších zemí jako je Indie, Korea, Japonsko a na Ceylon (Srí Lanku) obstarali buddhističtí mniši. V dnešní době se Zelený čaj hrnečekčajovník pěstuje v tropických i subtropických oblastech většiny světadílů. Ve volné přírodě může čajovník bez zásahu stříhání a seřezávání dorůst až výšky 15m. Na běžných plantážích jsou čajovníky upravovány do výšek mezi 1 až 1,5 m kvůli pohodlnosti sběru lístků.
S čajem jsou neodmyslitelně spojené mnohé příběhy a legendy, jak z oblastí Číny odkud čajovník pochází tak z dalších zemí, kde se čaj stal oblíbeným nápojem. Nejdříve byl čaj považován za lék, časem se podával jen mezi lidmi z vyšších tříd a až dalším vývojem času se čaj dostal i k běžným lidem a do každodenního běžného života. Čaj se v v obecném dělení třídí na čaj černý (v Číně někdy označován také jako červený), dále pak zelený, žlutý, bílý a polozelený. Dále se čaje dělí podle zemí a oblastí, kde se pěstují, doby sklizně, kvality, ceny, doby louhování a dalších vlastností.

Černý čaj

V tomto díle o čaji si povíme více o nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhu čaje a to o čaji černém. Přestože lidé už objevili zajímavé chutě zeleného a bílého čaje, černý čaj je stále dominantní. Z toho důvodu začneme právě u něho. Možná si říkáte, co se nového o černém čaji můžete dočíst? Vždyť je to ten pytlíkový čaj, který si ochutíte lžičkou cukru a je to. Tak tento rádoby černý čaj vynecháme a zaměříme se na tradiční přípravu černého čaje. Klasická tradiční příprava černého čaje je totiž téměř obřadem.

Základem chutného čaje, ať pijete černý, zelený nebo bílý, je dobrá voda. Voda z vodovodu není příliš vhodná, protože obsahuje chlor a fluorid, nejlepší je tak použít vodu neperlivou balenou. Také není úplně vhodné používat k přípravě černého čaje varnou konvici, lepší je vodu připravit v hrnci na plotně. Ani v archivních materiálech se nikde nedočtete přesné množství čaje na jeden šálek. Množství čaje je velmi individuální dle chuti spotřebitele, ale většinou platí, že na jeden šálek čaje se používá jedna čajová lžička černého sypaného čaje. Dalo by se říct, že příprava černého čaje je stejná jako příprava čaje zeleného, avšak zásadní rozdíl je v teplotě vody, kterou čaj zalíváme. U zeleného čaje se nesmí používat vařící voda, protože by zničila vitamíny a aroma zeleného čaje, naopak u černého čaje je velmi důležité zalít čaj vařící vodou. Díky vařící vodě se z fermentovaných čajových lístků uvolní nejlépe veškeré látky v čaji obsažené.

Černý čaj při výrobě prochází fermentací. V důsledku fermentace má černý čaj zvýšený obsah kofeinu oproti čaji zelenému a bílému a také obsahuje vitamín B1. Účinky černého čaje jsou povzbudivé a je proto vhodné ho pít při duševní práci a zátěži. Černý čaj plnohodnotně nahradí šálek kávy při únavě a nezatěžuje organismus tolik jako silný a krátkodobý účinek kávy. Z vlastní zkušenosti doporučuji černý čaj při žaludečních problémech, opravdu pomáhá. Stejně jako zelený a bílý čaj, má i černý antioxidační účinky. Podle nejnovějších výzkumů je černý čaj dokonce vhodný pro diabetiky, snižuje totiž při dlouhodobém pití hladinu glukózy v krvi.

Co je to vlastně fermentace?

Fermentace, slovo, které se u přípravy černého čaje hojně používá, co to vlastně je?  Fermentace souvisí se zpracováváním čajových lístků a v podstatě znamená oxidaci. Při přípravě černého čaje leží jeho lístky přibližně hodinu až dvě rozložené v tenkých vrstvách při určité vlhkosti a teplotě kolem 28°C na vzduchu, aby mohla proběhnout oxidace enzimů. V průběhu této oxidace se mění vlastnosti čaje díky probíhajícím chemickým reakcím, na těch také závisí následná barva, síla a jasnost čaje. Proces fermentace se ukončí v sušárně vystavením čajových lístků horkému vzduchu. Při posledním kroku se původní zelená barva čajových lístků mění v černou. Pro výrobu černých čajů se užívá metoda zpracování CTC (drcení, trhání, svinování). Díky této metodě má výsledný černý čaj silnější barvící schopnosti.

Udělejte si čas, zakupte v obchodě kvalitní sypaný černý čaj a připravte si ho tradičním způsobem. U poklidného pití kvalitního černého čaje si pak můžete přečíst druhý díl o zelených, žlutých a bílých čajích.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

Přidejte komentář