Chryzantéma – květina císařů

V době, kdy se většina květin na zahradě už ukládá k zimnímu spánku, chryzantémy, zvané také listopadky, teprve rozkvétají do plné krásy. Tyhle nenáročné krásky ale mohou kvést bez problémů i v bytech. A vydrží krásné opravdu dlouho.

Z historie chryzantém

Chryzantémy pocházejí z Asie, konkrétně z Číny a Japonska, kde jsou velmi oblíbené. V Číně se jejich šlechtění věnovali nejenom nejšikovnější zahradníci, ale i samotný císař. A v Japonsku je chryzantéma (zde nazývaná kiku) dokonce součástí císařského erbu. Stylizovaná květina má šestnáct stejně velkých oválných okvětních lístků a připomíná tak divoké Chrytantémychryzantémy, které lze dodnes v divoké přírodě Země vycházejícího slunce najít. Do Evropy se chryzantémy dostaly až v 17. století. Ačkoli si je vzali do péče věhlasní holandští mistři, trvalo dalších 100 let, než si jejich prostá krása získala širší oblibu.

Dnes jsou chryzantémy (Dentrathemy) k dostání ve více než 5 000 druzích. Vybírat můžete mezi nízkými přízemními keříky i metr vysokými odrůdami. Neméně pestrá je nabídka květů. Z původních drobnokvětých chryzantém dokázali šlechtitelé vypěstovat druhy například s kulovitými květy nebo velkokvěté rostliny s až 20 cm velkými květy. Pozadu nezůstává ani barevná škála. Dnes seženete prakticky jakoukoli barvu kromě pravé modré.

Jak koupit správné chryzantémy

Než si koupíte první trs lákavě zbarvených květů, musíte si rozmyslet, kde chcete chryzantémy pěstovat. Do bytu se nejlépe hodí malé kompaktní odrůdy s menšími květy. Pokud se vám zalíbily velkokvěté odrůdy, zvažte, jestli jim můžete na zahradě poskytnout klidné závětrné místo a dostatečnou ochranu proti mrazu.

Při nákupu se podívejte, jestli není zemina v květináčích přeschlá nebo příliš mokrá. Na rostlinách byste měli najít kromě rozvitých květů také dostatečné množství velkých poupat. A v neposlední řadě nezapomeňte keřík opatrně rozhrnout a zkontrolovat, jestli nejsou listy uvnitř hnědé nebo jinak nezdravě vypadající.

Pěstování chryzantém

Na zahradě najděte chryzantémám slunné místo chráněné před větrem. Bez dostatku slunce budou kvést málo nebo vůbec ne. Zvláště podzimní slunce dokáže výrazně prodloužit dobu kvetení. Zeminu můžete použít skoro jakoukoli. Vyjma těžkých jílovitých a příliš lehkých písčitých půd. Dbejte na dostatek živin. Použít můžete umělá hnojiva nebo kompostovanou zeminu. V červenci dbejte hlavně na dostatek dusíku, aby rostliny vytvořily bohaté košaté trsy

Chryzantéma

Zálivku potřebují rostliny mírnou, ale pravidelnou. Čas od času může půda lehce vyschnout, ale nemělo by to být pravidlem. Forma zálivky může výrazně ovlivnit kvetení, proto vždy zaléváme rostliny pouze ke kořenům. Nezapomeňte také na vylamování vedlejších výhonů, aby se rostlina nevysilovala zbytečným růstem listů a soustředila se spíše na tvorbu květů. U velkokvětých odrůd je nejlepší ponechat na vrcholu jenom jedno poupě, aby velikost květů dosáhla maxima.

Při pěstování chryzantém v bytě je třeba krom dostatku jasného rozptýleného světla dbát i na pokojovou teplotu. Rozmezí 16-18 °C zaručí, že rostlina vydrží kvést velmi dlouho. Při vyšších teplotách květy odkvétají velmi brzy a navíc je potřeba rostlinu častěji rosit, aby nedošlo k poškození listů suchým vzduchem. Na jaře zasadíme chryzantémy do volné půdy na zahradě a na podzim je můžeme opět přenést do bytu.

Zimování chryzantém

Většina u nás prodávaných odrůd chryzantém je mrazuvzdorných. Přesto neuškodí alespoň minimální ochrana ve formě kupky chvojí nebo slámy. Rostliny ukrýváme pod peřinu na podzim při prvních přízemních mrazících a necháváme je tam v klidu až do konce dubna. Poslední uschlé květy ostříháme až na jaře. Kromě zvláštního křehkého půvabu poskytují suché květy útočiště i mnoha užitečným druhům hmyzu. V zimě pak stačí čas od času zkontrolovat dostatečnost vrstvy chvojí a při dlouhotrvajícím bezmrazém období rostliny také mírně zalít.

FOTO: Chrysanthemums“. Licencováno pod GFDL 1.2 via Wikimedia Commons.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

3 Comments - Napsat komentář

Přidejte komentář