Jak na všudypřítomné bakterie v kuchyni

Většina bakterií kolem nás je naprosto neškodná, ale najdou se i smrtelně nebezpečné druhy, a to nejenom pro člověka. Z reklam se na nás valí hygienicky čisté obrázky nablýskaných záchodů a koupelen, ale první frontu boje proti bakteriím je třeba otevřít v kuchyni.

Houbička, dřez a myčka

Tak třeba taková kuchyňská houbička. Umýváte s ní všechno, především zbytky potravin. Dokonale vypláchnout houbičku je prakticky nemožné a jídlo + vlhkost = dokonalé Bakterie v kuchyniinkubační prostředí pro nevítané návštěvníky. Pomoc je velmi snadná: umisťujte houbičku do speciálního držáku, ze kterého bude přebytečná voda snadno odtékat. Nejlepší je mít samostatnou houbičku pro mytí dřezu a další pro údržbu linky a ostatních ploch. V opačném případě můžete roznést škodlivé bakterie po celé kuchyni.

Alespoň jednou za dva dny vymáchejte houbičku v čistém octu. Naopak sterilizaci vložením do mikrovlnné trouby nedoporučuji. Stačí pár vteřinek navíc a vysušená houbička nekontrolovatelně vzplane. Houbičku pravidelně měňte za novou.

Nezapomínejte ani na pravidelnou údržbu odpadu. Čistit odtok dřezu až když je nevábně cítit rozhodně nestačí. Pořiďte si také kovové nebo plastové sítko, ze kterého zbytky jídla jednoduše vyklepete do odpadu.

Pokud máte doma myčku, dopřejte jí kromě pravidelného čištění sběrného síta také celkovou očistnou kůru každých 4-6 měsíců. Použít můžete buď speciální čistič z obchodu, nebo lir obyčejného octa vymytý na nejvyšší teplotu. Pokud to jde, rozmontujte a vyčistěte trysky.

Časté chyby při přípravě potravin

Tepelně upravené maso nesmí za žádnou cenu přijít bezděčně do kontaktu s masem syrovým. Veškerá snaha o zničení choroboplodných zárodků by tak přišla vniveč. Po manipulaci se syrovým masem si umyjte ruce, ale také veškeré náčiní i linku. Nezapomínejte, že salmonela je dnes už sice léčitelné, ale pořád velmi nepříjemné onemocnění.

Zaměřte se také na pečlivé omývání ovoce a zeleniny, nejlépe za pomoci speciálního jemného kartáčku. Nezapomínejte ani na ovoce, které se před konzumací loupe, např. pomeranče banány. K přenosu bakterií dochází už letmým dotykem. A nakrojení neomytého melounu spolehlivě přenese nezvané návštěvníky na šťavnatou dužinu.

Jestliže najdete v lednici nebo ve spíži nahnilé či plesnivé ovoce a zeleninu, všechny postižené kusy bez milosti vyhoďte. Viditelná místa jsou jen špičkou ledovce a nákaza se už spolehlivě rozšířila do celého plodu. Pokud postižená místa vykrojíte a zbytek zkonzumujete, dodáte tělu kromě vlákniny a vitamínů i slušnou dávku jedovatých toxinů. Tohle ponaučení platí i pro marmelády, paštiky atd.

Správné chlazení potravin je důležité

Jednou rozmraženou potravinu už znovu nezmrazujte. Tohle zlaté pravidlo platí především v případě masa a hotových jídel. Bakterie se totiž v mrazničce množit nepřestanou, jejich vývoj se jen zpomalí. A pokud zůstane znovu zmrazení jídlo v mrazáku několik měsíců, vašemu zažívání rozhodně neprospěje.

Dlouhodobě ohřívání jídla, například pro opozdilého člena rodiny, je také nebezpečné. Teplota by nesměla klesnout pod 70°C, aby nemohlo docházet k množení choroboplodných zárodků. Lepší je hotové jídlo zchladit a uložit v lednici a později ohřát jen požadovanou porci.

Hlídejte si správnou teplotu v ledničce. Neměla by být vyšší než 5 °C, jinak se zde budou bakterie vesele množit dál, jen trochu pomaleji.

Lednici nezapomeňte udržovat v čistotě. K jejímu čištění nepoužívejte saponáty, ale ocet s vodou v poměru 1:3. Pozor dejte na šťávu odkapávající ze syrového masa nebo zbytky rozbitých vajíček. Odstraňujte je nejlépe hned, aby nepřišly do styku s jinými potravinami.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář