Jak postavit zahradní stůl

Picnic table.jpg
By Benjamin D. Esham / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 us, Link

Léto je tady a měli bychom se na něj připravit. K novému grilu a reproduktorům pro můj venkovní hudební systém to chce ještě podstatnou věc, kterou si zvládnete udělat sami – bytelný dřevěný zahradní stůl, který nabídne pohodlné posezení.

Plánek najdete zde, míry jsou v palcích. Co budete potřebovat?

 • 5 ks 25 × 140 × 1800 mm kompozitní prkno (překrytí stolu) (A)
 • 4 ks 25 × 140 × 1580 mm kompozitní prkno (lavice) (B)
 • 4 ks 50 ×100 × 790 mm tlakově impregnovaná borovice (nohy) (C)
 • 2 ks 10 × 20 × 1550 mm tlakově impregnovaná borovice (nosník lavice) (D)
 • 2 ks 10 × 20 × 630 mm tlakově impregnovaná borovice (šikmá výztuž) (E)
 • 6 ks 10  × 20 × 580 mm tlakově impregnovaná borovice (příčný nosník stolu) (F)
 • 2 ks 10 × 20 × 1500 mm tlakově impregnovaná borovice (podélný nosník stolu) (G)
 • 4 ks 10 × 20 × 1400 mm tlakově impregnovaná borovice (podélný nosník lavice) (H)
 • 10 ks 10 × 20 × 400 mm tlakově impregnovaná borovice (příčný nosník lavice) (I)
 • 75mm vruty na rám
 • 60mm vruty na upevnění prken k rámu
 • šrouby o průměru 10 mm a délce 90 mm pro upevnění noh ke stolu

Stůl byste měli zvládnout postavit za víkend, včetně nákupu v nějakém hobby obchodu, kde pořídíte dřevo a spojovací materiál. Celý kus vám možná bude připadat dost masivní a těžký. Na druhou, stranu, něco vydrží. Dost možná už nikdy žádný další zahradní stůl nebudete potřebovat.

Začneme uříznutím nohou stolu z tlakově impregnovaného hranolu o tloušťce 5 × 15 cm. Na pokosové pile uřízněte dvě nohy současně. Na nohách proveďte šikmé řezy, hromadně je to a přesnější než jednotlivě. Můžete také použít cirkulárku nebo mafl a šikmé řezy provést na horní a spodní straně nohou. Dále přeřízněte a zkoste podpěru sezení a položte ji přes nohy. Horní části podpěr by měly být 45 centimetrů od nohou a konce podpěr by měly každou nohu přesahovat o 37 cm.

Upevněte dvě čtveřice podpěr k nohám pomocí vrutů. Položte opěrku sezení přes nohy a utáhněte. Aby nedošlo ke zkroucení, položte součásti na rovný a nehybný povrch. Později upevníte spoj pomocí svorníků. Dbejte na to, aby vruty zajely po hlavu, ale ne hlouběji. V opačném případě riskujete, že hrot projde na druhou stranu.

Nyní se přesuňte k rámu stolu. Vyřízněte boční lišty a předvrtejte 0,4mm otvory, aby se zabránilo případnému rozštěpení. Spojte části 75mm vruty. Sešroubujte rám dohromady. Pro přidržení částí použijte jednoduchý upínák. Stejným způsobem nařezejte a spojte rámy sedadel.

Dalším krokem je sestavení celé konstrukce stolu. Nejprve umístěte torzo stolu zarovnané s vršky nohou a připevněte utahováky. Na každém konci horní části přivrtejte 75mm vruty skrz vnitřek rámu do nohou. Zde se vám může hodit i silnější šroubovák, aby k sobě části stolu stáhl opravdu pevně.

Pak přidejte nosné šrouby, aby se upevnily spoje. Rámy sedátek upevněte přivrtáním vrutů skrz vnější část nosníku sedátka do rámu. Ujistěte se, že rám je zarovnaný s nosníkem sedátka, abyste zajistili rovnoměrné rozložení prken na sedátkách.

Základnu stolu zpevníte pomocí dvou diagonálních výztuh. Ty také zabrání kývaní stolu. Pokosovou pilou nebo maflem uřízněte zešikmené fošny. Zasuňte výztuhy mezi opěrky sedaček ­ a horní křížové podpěry rámu a zajistěte je pomocí 75mm vrutů. To nejtěžší teď máte za sebou.

Vezměte vrtačku a bit o průměru 10 mm, a do nohou a rámu stolu zavrtejte nosné šrouby. Aby se zajistilo, že šrouby projdou vnitřkem nohou, projeďte je skutečně skrz naskrz. Kladivem pomozte projít šroubům dírami tak, aby jimi prošly přesně, nasuňte podložky a matky a utáhněte klíčem. Používáte-li delší šrouby, odstraňte přečnívající části a povrch zabruste do hladka. Tím zabráníte možnému zranění vyčnívajícím kouskem kovu. Pravděpodobně budete muset po několika měsících, kdy dřevo proschne, šrouby znovu utáhnout.

Nařežte si prkna na pokrytí rámu, stolu a sedadel. Chcete-li zvýšit přesnost, řežte jich více najednou. Prkna položte přes rámeček tak, aby dřevěná struktura směřovala nahoru. Desky by měly mít na každém konci cca 12cm přesah a koncové desky by měly vyčnívat asi 2,5 cm. Provrtejte skrz prkna a rám 0,3mm díry. Úhelníkem srovnejte bit s děrami v rámu a upevněte prkna pomocí 60mm vrutů.

Chcete-li zachovat rovnoměrnou mezeru mezi deskami o délce cca 0,5 cm, použijte plastové podložky pro kompozitní desky. Vložte je mezi každé prkno.

Dokončete své dílo tím, že frézou zaoblíte hrany desky stolu. Nakonec zapalte gril a prostřete svůj nový stůl. Samozřejmě ho využijete nejen k jídlu. Pokud si chcete užít grilovací party ve stylu Texasu a dalších jižanských států v Americe, můžete uspořádat třeba venkovní karetní turnaj. Jako žetony použijte zbylé podložky na šrouby. Nejdřív si ale raději ujasněte pravidla.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář