Mol šatní a zavíječ moučný – na první pohled si je mnoho lidí plete, takže se pro oba vžil jednoduchý název mol. I když první z nich nadělá škody v šatníku a druhý zase na potravinách ve spíži, je boj proti nim v mnohém podobný. Fungují chemické přípravky i rady našich babiček.
Potravinový mol, odborným názvem zavíječ moučný, pochází původně z Asie. Do Evropy ho přivezli obchodníci spolu se zásobami koření. Je větší než mol šatní a snadno ho rozeznáte podle kovově šedých křídel s malými tmavými skvrnkami. Druhý pár křídel je bělavý.
Mol šatní měří 4-8 milimetrů. Má hnědo-zlatou barvu a je rozšířen celosvětově. Jeho larvy se živí keratinem, který je přirozeně obsažen v některých přírodních materiálech – například ve vlně.
Spíži pomůže důkladná očista
Při optimálních podmínkách trvá vývin mola od vajíčka k dospěli pouhý měsíc a půl. Samička mola dokáže svým kladélkem proniknout i do nejmenších škvír. Larvy se proto mohou objevit kdekoli – od špatně uzavřených sáčků s moukou po nedbale zašroubovanou sklenici se sušenými houbami.
Při prvním náznaku napadení potravin moly je nutné zkontrolovat všechny nádobky ve skříni a pokud špatně těsní, přesypat jejich obsah do dobře uzavíratelných dóz. Zasažené potraviny bez milosti vyhoďte. Trus molích larev kazí chuť potravin. Celou spíž vytřete vodou smíchanou s octem.
Jako prevenci můžete do spíže zavěsit textilní sáčky naplněné levandulí, bobkovým listem nebo hřebíčkem. Pokud se stihlo najednou vylíhnout více dospělců, položte do spíže mističky s jablečným octem, který moly přiláká a utopí. Dobrou službu udělají i feromonové lapače lákající lákají samečky tohoto hmyzu – jen vám po bytě budou ještě několik dní poletovat zdravé samičky, které ale samy o sobě neškodí.
Nepřítelem je textilní prach
Mol šatní miluje zatuchlá, vlhká místa – typicky rohy skříní nebo dna šuplíků. Líbí se jim ale také v záhybech čalounění nebo závěsů. Časté větrání skříní a jejich pečlivý úklid je dobrou prevencí. Textilní moli mají o něco delší reprodukční cyklus než jejich potravinoví bratranci – 6 až 9 měsíců, takže času na protiúder máte poměrně dost.
Larvám mola stačí v počátcích vývinu i textilní prach nahromaděný v zásuvkách nebo skříních. Při jarním a podzimním třídění oblečení by proto mělo být samozřejmostí vytřít obojí octovou nebo mýdlovou vodou. Jako prevence dobře poslouží textilní sáčky naplněné levandulí, rozmarýnem, hřebíčkem nebo pomerančovou kůrou
Nedejte molům šanci
Textilní i potravinové moly si můžete domů snadno přinést. Stačí sušené ořechy od babičky nebo kupka nepotřebného oblečení od kamarádky a máte na problémy zaděláno. Oblečení proto vyperte na co nejvyšší teplotu a rizikové potraviny pro jistotu uložte na několik hodin do mrazáku – zbavíte se tak vajíček různých škůdců, nejenom molů.
Moli mohou domů vletět i oknem nebo například větráním od sousedů. Tomu lze jen těžko zabránit. V domácnosti se pak rádi schovávají například pod tapetami (pozor na vytapetované spíže) nebo pod kobercem. V některých případech může pomoci šikovně umístěné ořechové listí. Další pomůckou jsou již zmíněné feromonové lapače a pak samozřejmě nezbytný a důkladný úklid, jinak se těchto nevítaných návštěvníků nikdy nezbavíte.