Jak správně krmit štěňata

Přinesli jste si domů šestitýdenní štěně. Je roztomilé, neposedné, rádo si hraje… Ale také má neustále hlad! V tomto článku si vysvětlíme, jaká strava je pro něj nejlepší. ŠtěněDozvíte se, v jakých dávkách a intervalech byste jej měli krmit během této úvodní a zároveň klíčové etapy jeho života.

Štěňata by měla začít dostávat pevnou stravu ve čtyřech týdnech svého života, kdy již mateřské mléko není schopné zajistit plnohodnotný kalorický příjem. V šesti týdnech se pak většinou odstavují od mateřského mléka úplně. V následujících týdnech a měsících krmte štěně nejlépe 3-4krát denně. Po dosažení stáří půl roku je vhodné přejít na dvě denní dávky potravy.

Suchou nebo mokrou stravu?

V zásadě existují tři typy potravy pro psy: suché granule, zvlčená krmiva (různé kapsičky a vaničky) a mokrá strava (psí konzervy). Většinou se doporučuje uvykat štěňata již od samého počátku na suchou stravu, v prvních týdnech je však vhodné granule pro štěňata rozmočit. Pokud by granule přesto odmítala, můžete je zkusit promíchat s konzervovanou mokrou stravou a poté její podíl postupně omezovat.

Nevýhoda konzervované psí potravy spočívá v tom, že obsahuje vysoký podíl tuků. Kromě

Bandog
Velcí psi spotřebují v dospělosti kilogramy granulí týdně

toho je tvořena z celých 80 % vodou, takže se ve skutečnosti jedná o poměrně drahou záležitost. Granule pro psy naproti tomu obsahují pouze 10 % vody a jsou při tom vyrobené ze stejně kvalitních surovin jako konzervy. Jejich nespornou výhodou je to, že jsou levnější, trvanlivější a podle všeho také o něco zdravější.

Asi po měsíci podávání krmiva zkuste zhodnotit zdravotní stav vašeho štěněte. Mělo by být hravé a plné energie a mělo by mít hustou a lesklou srst. Pevná hnědá stolice je dobrou známkou toho, že byla strávena většina živin obsažených v krmivu. Pamatujte na to, že levné granule mívají často nízkou energetickou hodnotu a jsou tvořeny nekvalitními bílkovinami, které rychle projdou trávicím systémem, aniž by došlo k jejich vstřebání.

Jaké dávky potravy zvolit?

Při stanovování množství krmiva pro vaše štěně byste se neměli řídit jenom informacemi na zadní straně sáčku s granulemi. Jedná se totiž pouze o orientační hodnotu… Mnoha štěňatům ve skutečnosti postačí o něco menší příděly krmiva, některá naopak mohou vyžadovat o trochu více. Vždy se snažte brát v úvahu to, zda hmotnost štěněte odpovídá optimální hodnotě pro dané plemeno a věk.

Důležitý je pravidelný stravovací režim

Bylo by jistě pohodlné nasypat ráno do misky granule a nechat štěně hodovat po celý den. Pravidelný stravovací režim však ve skutečnosti představuje důležitou součást jeho výchovy. Štěňata považují konzumaci potravy za společenskou záležitost, takže jim bude vyhovovat, když budou jíst zároveň s vámi. Do šesti měsíců věku by měla jíst 3-4krát denně, později postačí zhruba 2krát denně. Po jídle by se jim měla nechat zhruba hodina na odpočinek, aby mohla potravu dobře strávit.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář