Stínící technika: Chládek a soukromí za oknem

Okna jsou nedílnou součástí každého obydlí. S jejich užíváním se ale pojí i dvě velká negativa: V létě s oblibou proměňují místnosti ve skleník, mohou také narušit soukromí obyvatel. Řešením je instalace vhodného zastínění, o kterém si více povíme v dnešním článku.

Proč instalovat na okna stínící techniku

Přestože zateplování staveb zaznamenalo za poslední dvě dekády neuvěřitelný rozkvět, přírodu nikdy zcela nezastavíme. Všichni proto známe jak v létě ráno trpí vedrem východní strana domu, k večeru pak naopak západní. Schovat před tímto jevem ložnici, kde to při spánku nejvíce pocítíme, je prakticky nemožné.

Moderní francouzská okna jsou úžasná pro pohled ven, ale stejné „výhody“ poskytují i venkovním pozorovatelům. Nemáte-li dostatečně velkou zahradu nebo nepraktické závěsy, vaše soukromí může být značně narušeno.

Z těchto důvodů je dnes zcela běžné instalovat do oken k tomu určenou stínící techniku.

Jaké zastínění použít

Teplota v místnosti by se měla pohybovat okolo 20°C, při spánku pak ideálně ještě o 4°C méně. Volba správného odstínění se liší závislosti na lokalitě vašeho bydliště a jednotlivých místností.

Stínící techniku lze rozdělit na dvě hlavní podskupiny: venkovní a interiérové.

Vnitřní zastínění

Častější volba, kterou si také všichni představíme jako první. Jedná se Žaluziezejména o klasické žaluzie a rolety na okna.

Výhodou této varianty je snadná instalace i do starších staveb. Od přehřívání místnosti ale chrání z důvodu jejich umístění  hůře, jelikož nezabrání teplu v proniknutí do místnosti. Prakticky nepoužitelné jsou v tomto směru hliníkové žaluzie s matnou úpravou, které teplo pohltí a zpětně jej pak uvolňují i v pozdních hodinách.

Pro udržování nízkých teplot proto doporučujeme zejména na jižní části obydlí zastínění venkovní.

Vnější zastínění

Hlavním přínosem instalace vnějšího odstínění je v tom, že sluneční paprsky se do místnosti vůbec nedostanou. Díky tomu je regulace teploty takřka dokonalá.

Pokud jsou venkovní rolety přímo součástí plánu novostavby, lze je zabudovat prakticky rovnoběžně s fasádou. Bonusem je utlumení venkovního hluku, ochrana při velkých poryvech větru apod.

Další zajímavá řešení

Na okna lze nainstalovat další výrobky, které přijdou vhod. Na zahrady , ke kavárnám a prodejnám je ideální venkovní markýza, která vytvoří stín dostatečný pro stůl a posezení s přáteli.

Zejména v letních měsících jsou k nezaplacení speciální sítě proti hmyzu, s nimiž můžeme v noci větrat bez nebezpečí vniknutí komárů a jiného hmyzu.

Třetí u nás nevšední konstrukcí jsou japonské stěny. Jedná se o interiérovou konstrukci podobnou běžným roletám. Jak už ale název napovídá, konstrukce je pevná, posouvat se sní dá pouze horizontálně. Používají se proto i jako dekorace.


Zde můžete mít reklamu trvale za 99 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

3 Comments - Napsat komentář

Přidejte komentář