Skladování potravin má spoustu zásad a pravidel, které velmi dobře ovládaly naše babičky. S tím, jak se čerstvé potraviny staly dostupnějšími, jsme správné techniky skladování postupně zapomněli. Výsledkem je, že se nám spousta potravin brzy zkazí a končí nespotřebované v koši. Pojďme společně odhalit některé zapomenuté „triky“, které nám pomohou potraviny udržet ve skvělé kondici déle.
Co znamená „čerstvé“?
Většina z nás si dnes pod čerstvostí představuje stav, kdy potravina odpovídá stavu sklizně nebo nákupu. Za čerstvé tedy nepovažujeme potraviny mražené, sušené či jinak konzervované. Naše babičky však uchovávaly potraviny i těmito způsoby, avšak za jedné podmínky – nesmí se měnit vlastnosti potraviny, zejména její chuť.
Cílem tedy je najít ideální způsob, jak potravinu skladovat. U některých potravin je skutečně nejlepší pouze „vychytat“ způsob, kterým potravinu udržíme opravdu čerstvou ve spíži, jen její životnost prodloužíme o několik dnů. U jiných potravin ale můžeme životnost prodloužit z několika dnů i na několik měsíců – je však nutné vědět, co která potravina snese.
Bylinky
Bylinka jsou možná nejrůznorodější skupinou, co se skladování týče. V tomto případě je opravdu nutné znát, jak se která bylinka zachová při různých druzích „uložení“.
Absolutní zárukou čerstvosti je samozřejmě bylinka pěstovaná v květináči. Pokud máte zahrádku či prosluněnou a prostornou kuchyň, vždy se snažte si několik základních druhů bylinek pěstovat svépomocí.
Druhou variantou je zakoupení celých sklizených rostlinek u farmáře či v supermarketu. Pro takové bylinky, pokud víte, že je stihnete zpracovat, je nejlepší umístění do sklenice s vodou a do lednice. Život rostlince prodloužíte o několik dnů.
Dlouhodobou konzervaci bylinek provádíme v zásadě třemi způsoby – mražením, sušením a naložením v oleji – ne každý způsob je ale pro konkrétní bylinku vhodný.
Naložení v oleji
Například kadeřavá petržel sušením zcela ztrácí svou chuť, mražením zase získává nepřirozenou pachuť. Jedinou možností je zde tedy naložení v oleji.
Bylinku dáme (klidně i po nakrájení) do zavařovací sklenice a zalijeme olivovým olejem tak, aby ani kousek bylinky nepřesahoval okraj sklenice. Sklenici uzavřeme a uchováváme ideálně v chladu, avšak tak, aby olej zůstal tekutý. Bylinka v něm vydrží i několik týdnů, po vytažení ji můžeme použít například do salátů, na smažení i na pečení, zkrátka všude tam, kde trocha tuku nevadí. Olej samotný můžeme použít stejným způsobem, díky bylince navíc bude příjemně ovoněn.
V oleji jde stejným způsobem skvěle uchovávat například bazalka či další bylinky s křehkými velkými listy.
Sušení
Sušení je zase vhodné pro bylinky s dřevnatějšími či menšími listy. Jmenovitě jde o tymián, rozmarýn či bobkový list. Svou chuť si po usušení skvěle drží i majoránka nebo šalvěj.
Mražení
Některé bylinky jsou skvěle použitelné i při zmražení. Typickým příkladem je pažitka, kterou doporučujeme nakrájet na asi půlcentimetrové kousky a zamrazit ve sklenici od okurek. Postupně můžete ubírat na chléb s máslem, do polévky a pomazánek nebo do míchaných vajíček a omelet. Chutnat bude jako čerstvá.
Maso, sýry, uzeniny a další potraviny s kratší dobou trvanlivosti
U výrobků s kratší dobou trvanlivosti je vždy jasnou volbou chlazení či mražení. Někdo s oblibou mrazí i máslo, když jej nakoupí větší množství ve slevě. Pamatujte však na to, že i zmražené potraviny časem ztrácí na chuti a mění své vlastnosti. U všech mražených potravin si proto poznamenejte, kdy byly mražené, a zkonzumujte je ideálně do jednoho měsíce od zmražení nehledě na druh potraviny.
Potraviny, které naopak chceme sníst během několika dní, v ideálním případě pouze chladíme, pokud nám to jejich trvanlivost dovolí.
Pro příležitosti, kdy jste nakoupili větší množství masa, které spotřebujete jen částečně během prvního dne a zbytek v průběhu následujících dnů, je nejlepší vakuovačka.
Díky vakuování (tedy odsátí vzduchu) můžete životnost nejen chlazených potravin značně prodloužit. Tam, kde není vzduch, se mnohem hůře množí bakterie, dosáhnete tak podobného efektu jako při balení těchto potravin do ochranné atmosféry výrobcem, a to v domácích podmínkách.
Vakuování lze využít i u spousty dalších druhů potravin – typicky u ořechů je oxidace velký problém, který právě vakuování řeší. Obdobně můžeme vakuovat i pečivo. Z praktických důvodů doporučujeme vakuovat i potraviny, které se chystáte zamrazit.
Ovoce a zelenina
Ovoce a zelenina při zmražení či sušení zásadně mění své vlastnosti. Pro skladování se tak používá chlad a tma. U ovoce a zeleniny je důležitý především stav slupky – jakékoliv porušení znamená rychlou ztrátu trvanlivosti. Pozor dejte i na to, že jeden vadný kus může způsobit zkrácení životnosti ostatních kusů. Před uskladněním tak vždy každý kus důkladně prohlédneme a omyjeme (i plísňové spory horších kusů z obchodu, které si domů na svých kusech ovoce a zeleniny přineseme, mohou znamenat rychlou zkázu ve spíži).
Kde co uchovávat? To se opět liší druh od druhu. Zatímco chlad v ledničce pomůže k delší trvanlivosti většině ovoce i zeleniny (listová zelenina, citrusy, melouny, ananas…), existují naopak výjimky, které chlad může připravit o chuť (rajčata, broskve) a mohou v lednici i zplesnivět, případně nemá na tyto druhy zeleniny či ovoce chlad žádný vliv a jejich umístěním do chladničky si v ní pouze zabíráte místo.
Například brambory a kořenovou zeleninu (kořenová petržel, mrkev) či cibuloviny proto raději uchováváme ve tmě ve spíži. Pozor ovšem na fakt, že ne každá zelenina se dobře snáší. Cibuloviny a brambory tak například nedáváme nikdy do jedné nádoby, oddělíme je ideálně do různých polic.
Zeleninu v teple nikdy neskladujeme v neprodyšných plastových obalech, měla by být v dřevěných bedýnkách nebo v košíku, které případně můžeme vystlat prodyšnou látkou nebo papírovou taškou.
Již částečně zpracované nebo nakrájené kusy zeleniny a ovoce vždy uchováváme v uzavřených nádobách v lednici a co nejrychleji využijeme či zkonzumujeme. Pomoci může i výše zmíněná vakuovačka. A jestli vás vakuovačky zaujaly, podívejte se na expert slevový kupon, zda nenajdete na internetu slevový kupón pro nákup jedné za výhodnou cenu.
Zajimave rady a tipy .