Když jsme poprvé viděli film Jak se krotí krokodýli, utkvěla nám v paměti scénka s paní Holubovou – jak akčně uklízí lednici a říká, že právě tady se ukrývá nejvíce bakterií. Jenže on to nebyl jen výplod scenáristů. Bakterie a plísně milují jídlo a kde je ho nejvíce? V lednici! Proto byste měli lednici pravidelně čistit. A aby vám to čištění šlo hezky od ruky, stejně jako paní Evě, sepsali jsme pro vás článek s praktickými tipy.

1. Základní pravidla čištění lednice
- Před mytím snižte stupeň chlazení nebo lednici vypojte ze zásuvky. Ušetříte tak energii.
- Všechny věci vyndejte ven. Žádné přesouvání zleva doprava, shora dolů. To byste bloudili hadrem v začarovaném kruhu.
- Vytáhněte ty části lednice, které lze vyndat (šuplíky, police aj.), a omyjte je zvlášť. Je to mnohem pohodlnější než si lámat složitě ruce a záda uvnitř lednice.
- Nepoužívejte agresivní čističe. Chemikálie a výpary z nich by mohly ulpět na jídle.
2. Čím vyčistit lednici
Vynechte všechny agresivní chemické prostředky. Po těch sáhněte maximálně jen na opravdu odolné skvrny, se kterými si žádné z níže uvedených čističů neporadí.
- Voda s octem – Ocet je skvělý nejen na mytí oken, ale také na všechno ostatní. Odstraňuje vodní kámen, šmouhy i nežádoucí pach. Je to prostě uklízecí kámoš. Stačí jeden podíl octa smíchat se třemi podíly vody a můžete se pustit do čištění.
- Voda s jedlou sodou – Na odolnější skvrny můžete vyzkoušet domácí čisticí pastu z jedlé sody. Obě suroviny smíchejte tak, aby vznikla hustější „kaše“. Aplikujte ji na skvrnu, nechte chvíli působit a poté hadříkem a jemnými krouživými pohyby setřete.
- Voda s citronem či kyselinou citronovou – Udělá stejnou službu jako octová voda.
Zaujaly vás domácí čističe? Přečtěte si další tipy na domácí čisticí prostředky.

3. Odstranění zápachu z lednice
Na pohlcení nepříjemného zápachu obvykle vystačí vytřít lednici výše zmíněnou vodou s octem. Pokud to nestačí, doporučujeme:
- Rozkrojený citron – Na plátky, na měsíčky, jak je libo. Stačí položit na talířek a dát do lednice.
- Rozpůlené jablko – Má údajně fungovat stejně jako citron. Jablko rozkrojte na menší části, uložte na různá místa v lednici a o zápach je postaráno.
- Miska s octem – Volte ideálně jablečný ocet. Pokud ho po ruce nemáte, nic se neděje. Skvělou službu udělá i ten obyčejný. Nalijte jej do misky či sklenice a vložte do lednice.
- Jedlá soda a kypřicí prášek – Nasypte sodu nebo kypřicí prášek do misky a vložte do zadní části lednice (ať si později prášek omylem nevysypete).
- Vanilkový cukr nebo extrakt – Vanilkový extrakt nakapejte na tampon nebo vatu. Provoní lednici jemnou decentní vůní.
- Káva v misce – Ideálně mletá, ať má to pravé aroma. Káva má tendenci pohlcovat pach a neutralizovat. Ne nadarmo se používá v parfumeriích na neutralizaci čichu při zkoušení parfémů.
Pár praktických rad na závěr
Skleněné police neomývejte horkou ani teplou vodou. Volte raději studenou. Případně police vytáhněte a nechte chvíli v pokojové teplotě. Po omytí vždy počkejte, až všechno pořádně uschne. Až pak skládejte věci zpět.