Čím umýt okna, aby nebyly šmouhy? Stěrkou a octem!

Patří mytí oken k vašim nočním můrám v uklízení? Máte pocit, že se uleštíte, a bez výsledku? Donedávna jsme měli velmi podobné pocity. Podělíme se s vámi proto o pár vychytávek, které nás už nejednou ušetřily bolavých rukou a šmouhatých oken. A vážně fungují!

Čisticí prostředky na úklid

Vyberte si správné náčiní

Než se pustíte akčně do drhnutí oken, připravte si správné náčiní. Vhod přijdou dva kbelíky (jeden s octovou vodou, druhý s mýdlovou vodou), jemný hadřík nebo švédská utěrka, houba a v ideálním případě i stěrka na umývání oken.

Jděte na to chytře

Rámy oken ani žaluzie nedrhněte pomocí kartáčů a jiných hrubých čisticích pomůcek. Mohly by poškrábat povrch. Ideální jsou švédské utěrky a jiné jemné hadříky, s nimiž budete mít jistotu, že po nich nezůstane děsivý vyškrábaný flek.

Pokud jste zvyklí vystřídat během mytí oken několik hadříků a po úklidu je hodit rovnou do koše, máme pro vás zlepšovák: rozmývák a stěrku na okna. Pomocí rozmýváku (nebo jiné savé houby) nanesete vodu se saponátem a pomocí gumové stěrky ji setřete. Sklo zůstane čisté, suché a bez šmouh. Už nebudete muset jedním hadrem nanášet mýdlovou vodu, dalším hadrem sklo osušovat a tak pořád dokola, dokud vám nedojdou všechny suché látky v domě.

Pro případné finální doleštění doporučujeme starou dobrou klasiku – noviny. Ale ty klasické na novinovém papíru. Tvrdé lesklé letáky s povrchovou úpravou toho moc nevyleští a hrozí poškrábání skla. Skvělou alternativou jsou také dámské silonky, švédské utěrky a papírové kuchyňské utěrky.

Čištění okna se stěrkou a rozmývákem
Rozmývák a stěrka vám usnadní nanášení i stírání saponátu

Čisticí prostředky na mytí oken

V dnešní době si můžete vybrat z celé škály speciálních čističů na okna. Stačí si tedy najít ten, který vám bude nejvíce vyhovovat (podle ceny, ekologických kritérií, vůně, výrobce…). Jestli je mezi přípravky nějaký rozdíl? Ne příliš velký. Většina čističů obsahuje velmi podobné látky, a mají tedy i podobné účinky. Hlavní roli hrají především nástroje, tedy hadříky, stěrky a houby.

Když po ruce žádný čistič nemáte…

Vůbec to nevadí! Ani naše prababičky neměly speciální čističe na okna, bohatě si vystačily s tím, co dům dal.

  • Octová voda: Zabraňuje vzniku šmouh a dodává lesk. Ocet je skvělý také na výrobu domácích čisticích prostředků.
  • Pudinkový prášek rozmíchaný v kbelíku vody: Odmašťuje a pomáhá odstranit šmouhy a nečistoty. Po umytí stačí přejet okno hadříkem či novinami a šmouhy nemají šanci.
  • Solamyl a škrob: Pudinkový prášek je v podstatě jen škrob. Proto pokud jej nemáte, vyzkoušejte na mytí solamyl. Má stejné účinky.
  • Šampon rozmíchaný ve vodě (dětský nebo obyčejný levný březový či kopřivový): Skvěle vyčistí špinavá okna a nezanechá na nich nechtěný film, jako tomu bývá u saponátu na mytí nádobí.
  • Slaná voda: Rozpouští nečistoty. Dejte si ale pozor, aby byla sůl opravdu rozpuštěná, ať si jejími krystalky nepoškrábete sklo či rám (ať už máte dřevěná, nebo plastová okna).

Závěrem bychom ještě dodali, že stejně jako náčiní je důležité i počasí. Nejvhodnější je průměrná venkovní teplota. Tedy ani ne zima, ani ne horko. V zimě vám budou mrznout nejen ruce, ale i voda na okně. Naopak v létě se bude vypařovat rychlostí blesku.

Máte vlastní tipy, jak rychle a efektivně umýt okna? Budeme moc rádi, když se o ně podělíte s námi do komentářů.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář