Domácí výroba čisticích prostředků: Jak na drogerii šetrnou k přírodě?

Když jsme si přečetli složení čisticích prostředků, pracích prášků a aviváží, zůstali jsme stát s otevřenou pusou. Všude milion varování před kontaktem s dětmi, zásahem očí a neužíváním vnitřně. Když dokáže drogerie tak poleptat kůži a sliznici, proč ji vůbec používáme? Dýcháme její výpary, umýváme s ní povrchy, na které pokládáme své osobní věci, máčíme v ní oblečení, které poté nosíme na sobě. Řekli jsme si, že přece musí existovat šetrnější způsob a taky, že ano. A je překvapivě jednodušší, než se na první pohled zdá.

Přírodní mýdla
Domácí výroba čisticích prostředků

Univerzální čisticí přípravek z octa

Tento čistič si poradí s lehčí špínou, mastnotou, barvičkami po dětech a odstraněním nechtěných zápachů. Na univerzální domácí čisticí prostředek z octa budete potřebovat:

  • Vodu
  • Ocet
  • Vonnou esenci (případně citrusy)
  • Nádobu (ideálně s nástavcem na rozprašování)

Vodu smíchejte s octem v poměru 1:1, nakapejte pár kapek vonné esence a je to. Pokud nemáte vodou esenci, vůbec nevadí. Můžete si vyrobit i tu – ze slupek mandarinek, pomerančů a citrónu. Slupky vložte do skleněné nádoby a zalijte octem. Po týdnu až 14 dnech sceďte. Ocet hned můžete vesele používat pro mytí. Opět můžete smíchat s vodou 1:1.

K čemu se domácí čisticí prostředek z octa hodí? K umývání kuchyňské linky, oplachování nádobí, umývání ledničky, oken, skříněk, polic, hraček… Na opravdu odolné skvrny doporučujeme spíše směs jedlé sody s vodou nebo přírodní mýdlo.

Přípravek na okna a zrcadla

Kdysi jsme měli v koupelně čisticí přípravek snad na všechno – na špinavá okna, poté na lesk oken, parapety a rámy jsme opět umývali jiným čističem. Teď si bohatě vystačíme s octovým čističem, teplou vodou a přírodním mýdlem.

Na odolné a zaschlé skvrny si připravíme mýdlovou vodu z přírodního olivového mýdla (obvykle obsahuje olivový olej, esenciální olej a chlorid sodný neboli sůl). Tu aplikujeme na skvrnu a necháme chvíli působit. Poté jemným hadříkem či kartáčkem začneme s čištěním. Až je skvrna fuč, utřeme povrch a pustíme se do leštění oken a odstranění méně odolných skvrn octovou vodou (viz předchozí návod). TIP: Octová voda nenechává šmouhy. Je tedy skvělá i na vytírání podlah a úklid po malování a rekonstrukci.

Přírodní mýdlo
V domácnosti si na úklid bohatě vystačíte s octem a přírodním mýdlem

Prací prášek a aviváž

Ani kvůli oblečení není potřeba navštěvovat drogerii. Domácí prací prášek vyrobíte z přírodního olivového mýdla (nejvíce se osvědčilo, použít ale můžete i Jelena) a prací sody. Na struhadle nastrouhejte jedno mýdlo a smíchejte jej s prací sodou. Voilá!

Aby prádlo bylo měkké a voňavé, stačí přidat domácí aviváž. Smíchejte jednoduše vodu, ocet a cca 10-20 kapek esenciálního oleje vlastního výběru. Doporučujeme připravit domácí aviváž vždy před praním, nebo předem nachystanou před použitím řádně protřepat (ať se spojí jednotlivé složky).

Proč bychom měli používat šetrné přírodní přípravky?

Používání chemických přípravků není šetrné pro naše zdraví ani pro životní prostředí. Chemie se uvolňuje do odpadních vod, odkud putuje do čističky. A ačkoliv zde odborníci dělají, co mohou, část chemických prostředků ve vodě zůstává a putuje zpět k nám ve vyčištěné vodě.

Navíc přespříliš dezinfekčních prostředků a chemických přípravků nesvědčí ani naší pokožce. Vysušují ji, narušují její strukturu. A obzvláště děti a lidé trpící ekzémy mohou být na tyto přípravky velmi citliví.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář