Jak vyrobit zahradního trpaslíka z květináčů

Trpaslíci jsou tradiční dekorací zahrádek už desítky let. Umí vykouzlit úsměv na tváři a svými veselými kukadly sledují pečlivě celou zahradu. Pokud i vy chcete mít vlastního zahradního trpaslíka, nemusíte jezdit do obchodu a utrácet velké peníze. Stačí vytáhnout nepoužívané květináče a pár barviček.

Zahradní trpaslík z květináčů

Co na výrobu zahradního trpaslíka z květináčů budete potřebovat

  • 1 velký keramický květináč (jako tělo)

    Příprava květináčů na výrobu trpaslíka
    Čím větší květináče zvolíte, tím většího trpaslíka budete mít
  • 1 menší keramický květináč (jako hlavu)
  • 1 podmisku pod květináč odpovídající průměru menšího květináče (jako klobouček)
  • 2 malé keramické květináče (jako nohy)
  • Akrylové, případně jiné odolné barvy
  • Bezbarvý lak vhodný na keramiku – lak musí být odolný vůči běžným přírodním vlivům, ať vám trpaslíka nesmyje první déšť
  • Silnější provaz/lano na uchycení – Dejte si pozor na šířku. Lano se musí vlézt do odtokových děr.

Květináče by měly být různých velikostí, abyste mohli napodobit proporce těla. Jak moc bude výsledný trpaslík baculatý či vysoký, záleží jen na vás. :-) Doporučujeme volit keramické, jednobarevné květináče a s odtokovou dírou na dně.

Jak vyrobit zahradního trpaslíka z květináčů krok za krokem

  1. Spodní, větší květináč slouží jako tělo. Tady můžete popustit uzdu fantazii a obléknout trpaslíka do libovolného oblečku. My jsme zvolili zelené „lacláče“ ve stylu pohádkového Krtečka (ale i krtek obecný je u nás velmi vítaný pomocník :-). Obrys doporučujeme předkreslit obyčejnou tužkou, a aby oblečení pěkně vyniklo, volte veselé a výrazné barvy. Ke konci obtáhněte vše černou akrylkou.
  2. Malé květináče, které budou sloužit jako nohy, můžete proměnit v tenisky (přikreslíte tkaničky) nebo zvolit jako my jednoduché boty ve stejném odstínu „lacláčů“.terakotový květináč pomalovaný
  3. Hlavu trpaslíka jsme ozdobili veselým obličejem s obočím a řasami. Při vybarvování doporučujeme začít u bělma očí, počkat až barva trochu zaschne a poté se pustit do zbylých částí.
  4. Nezapomněli jsme ani na tematický klobouček – podmisku pod květináč. Aby ladil se zbylým oblečkem, zvolili jsme stejnou barvu jako detaily na kalhotách – světle červenou.
  5. Všechny části zahradního trpaslíka nechejte pořádně proschnout, ideálně přes noc.
  6. Bezbarvým lakem postříkejte pečlivě každý květináč ze všech stran. Doporučujeme lakovat květináče venku – jak kvůli výparům, tak kvůli možného postříkání okolních věcí.
  7. Lak nechte zaschnout dle doporučení od výrobce (ideálně 1 celý den).
  8. Pokud to lak umožňuje, naneste druhou vrstvu a opět nechte proschnout.
  9. Pak už vám jen zbývá připevnit jednotlivé části k sobě. Nepotřebujete žádné speciální lepidlo, skvěle si vystačíte s obyčejným silnějším lanem. To rozstřihněte na dva kusy alespoň 1,5krát delší, než je výška samotného trpaslíka.
  10. Nejprve spojte hlavu s tělem: Provlékněte lana odtokovými otvory v obou květináčích a seshora uvnitř hlavy je pořádně zauzlujte. Uzel by měl být širší, než je samotný odtokový otvor, aby nepropadl zpět dovnitř. Poté vytvořte uzel/uzly i z druhé strany spoje – uvnitř těla.
  11. Na visící lana stejným způsobem navlékněte malé květináče nahrazující nohy a uvnitř opět zauzlujte. Nožičky nedoporučujeme dělat moc krátké, aby si na nich trpaslík neseděl.
  12. Pak už jen stačí najít vhodné místo na zahrádce a trpaslíka v něm zabydlet.

Náš tip: Trpaslíkův klobouček je tak trochu kouzelný. Kromě toho, že plní funkci klasické podmisky, čímž vytváří místo pro řadu okrasných květin, může být i vzhlednou pokrývkou hlavy. Stačí podmisku otočit namalovaným dnem vzhůru.

Zahradní trpaslík z květináčů
Zahradní trpaslík z květináčů se bude mezi kvetoucími květinami cítit jako doma

Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář