Vlastnoručně vypěstované bylinky jsou zdravým a vítaným zpestřením nejen jarního jídelníčku. Po dlouhé zimě nám dodají potřebné vitamíny a oživí velikonoční stůl. Bylinky je samozřejmě možné pěstovat i na volném záhoně či okenním parapetu. Abychom se však z jejich úrody mohli radovat co nejdříve, využijeme k jejich zdravému růstu raději skleník.
Na trhu jsou k dostání i speciální skleníky, ve kterých je možné pěstovat bylinky v interiéru. My se však zaměříme spíše na klasické zahradní skleníky, ve kterých se bylinkám daří nejlépe. Jaké bylinky je vhodné zvolit k pěstování ve skleníku? A jak o ně správně pečovat? Zkuste naše rady.
Před samotným pořízením skleníku je třeba zvážit několik faktorů:
- Skleník musí mít dostatečný příčný přívod vzduchu.
- Je třeba důkladně promyslet umístění skleníku. Na jižní, slunečné, straně je dobré skleník dostatečně zastiňovat například bambusovou žaluzií, severní strana naopak není pro pěstování bylinek vhodná vůbec.
- Které bylinky chcete pěstovat? Jsou skleníky pro jejich pěstování vůbec vhodné?
Bylinky vhodné do zahradního skleníku
Ve skleníku lze pěstovat celou řadu oblíbených, známých a běžně dostupných bylinek. Nejčastěji zahrádkáři ve skleníku vysévají oregano, mátu, zázvor, meduňku, pažitku, kopr, heřmánek, bazalku, majoránku, kmín, měsíček, saturejku a mnoho dalších. Téměř všem těmto bylinkám nejvíce vyhovuje slunné stanoviště a hlinito-písčitý substrát, který dobře propouští vzduch i vodu. Můžete ho zakoupit v každém zahradnictví nebo si ho připravit sami doma.
Jak si doma připravit vlastní pěstební substrát?
Připravit si doma hlinito-písčitý pěstební substrát, který bylinkám nejvíce vyhovuje, je úplně jednoduché. Stačí smíchat rašelinu s propraným pískem v poměru 3:1 a můžete vysévat či vysazovat mladé rostlinky zakoupené v zahradnictví či předpěstované v pařeništi nebo fóliovníku.
Pokud s pěstováním bylinek ve skleníku nebo zahradničením vůbec teprve začínáte, nemusíte hned vysévat semínka, pokud si na to netroufáte. Jednoduše zakupte mladé rostlinky bylinek v zahradnictví a pro zahradní skleníky připravte výsadbu do již připraveného pěstebního substrátu. Pod substrát však umístěte dobrou drenážní vrstvu tvořenou například drobným štěrkem nebo střípky z květináče. Zamezí uhnívání kořínků bylinek.
Bylinky ve skleníku pravidelně zalévejte a přihnojujte
Během jejich vegetačního období je nutné bylinky pravidelně zalévat a přihnojovat, jinak dojde k zastavení růstu rostlin. Zalévejte je nejlépe odstátou vodou do misky. Tím se voda dobře vsákne do půdy a pronikne až na povrch zeminy. Bylinky ve skleníku přihnojujte přibližně jednou za dva týdny až za měsíc tekutým hnojivem (nejlépe organickým) rozředěným ve vodě v předepsaném poměru. Využijte proto co nejrychleji nabídek na levné skleníky, jelikož sezóna se již nezadržitelně blíží.
Nejčastější chyby při pěstování bylinek
- Slabá nebo naopak silná zálivka. Bylinkám škodí málo, ale naopak i příliš mnoho vody. Vždy se také řiďte vlhkostí vzduchu ve skleníku nebo aktuálním počasím. Dočasné sucho většinou snesou tymián, rozmarýn a levandule, ale raději s kondicí Vašich bylinek nehazardujte. Nedostatek vláhy se projeví žloutnutím a opadáváním listů. Nadbytek naopak uvadáním a hnitím kořenů.
- Nevhodná zemina. Bylinky ve skleníku jsou náročné na pěstební substrát a nespokojí se s jakoukoliv zeminou. Nejvhodnější je substrát smíchaný s rašelinou a několika kamínky.
- Nedostatek nebo naopak přemíra světla. Bylinkám ve skleníku nestačí ke správnému růstu pouze správná teplota, potřebují také dostatek světla. Jestliže Vám bylinky rostou příliš do délky, žloutnou jim listy nebo celkově ztrácejí sytě zelenou barvu, pak trpí nedostatkem světla. Dbejte na to, že by zahradní skleníky měli být správně umístěny, aby bylinky nebyly v tmavém koutě zahrady.
- Kolísavá teplota. Bylinky ve skleníku na zahradě potřebují teplotu mezi 15 a 20°C. Nejvíce je poškodí náhlý teplotní šok v podobě nečekaného snížení teplot nebo průvan. Nesázejte je proto ve skleníku na místa, kde by mohlo k těmto jevům docházet.