Jezírka v zahradách nebývají zrovna konstrukčně jednoduchými záležitostmi. Jejich plánování by se tedy nemělo rozhodně podceňovat. Čím lépe bude takový vodní prvek v zahradě naplánován, tím lépe bude posléze sloužit a zdobit vaši zahradu. Seznámíme se tedy s postupem jak naplánovat dvounádržové zahradní jezírko s vtékajícím potůčkem, které bude zároveň sloužit i jako biologický filtr a na závěr do něj budou umístěny ryby.
- Zvolíme tvar jezírka
- Vyhloubíme výkop
- Příprava nepropustné fólie
- Plánování pokládky kabelů
- Jak ukrýt kabely
- Správné vyrovnání
- Naplnění spojovacího kanálu pískem
- Zakrytí okrajů štěrkem
- Naplnění jezírka vodou
- Nasazení ryb do jezírka
- Jak bude jezírko vypadat po dvou letech
Vybírat můžeme mezi jezírky hranatými, kulatými nebo nepravidelnými. Jakmile máme tvar vybrán, vyznačíme si je na pozemku pomocí provazu anebo zahradní hadice.
V případě naplánování velkého jezírka si objednáme vypůjčení bagru. Vyhloubit jezírko větší velikosti může být zvláště na určitých půdních typech poměrně velká dřina. Vyhloubení je nutné ve třech hloubkových zónách. S částí vytěžené zeminy počítejte jako s vhodným materiálem pro stavbu potůčku.
Jezírkové fólie Fatra nebo Pondex speciálně určené pro zahradní vodní prvky jsou extrémně hutné, odolávají zátěži způsobené nerovným povrchem a mají dlouhou životnost. Rovněž jejich pokládka je jednoduchá, a tak jsou tyto fólie důležitým pomocníkem pro zručné kutily, kteří si na takovou práci troufnou svépomocí.
K nejdůležitějším bodům plánování patří plán pokládky kabelů. Zapotřebí je položit rozvody čerpadel, filtrů a vzduchování. Vše je potřeba navrhnout taky, aby bylo možné nevzhledné kabely časem skrýt pod rostliny a hlínu.
Po pokládce kabelů je nutné vyložit koryto kameny, a to tak, aby vše vypadalo přirozeně. Nikde nesmí žádné kabely a hadice vykukovat. Přírodního vzhledu docílíte tak, že využijete různé velikosti kamenů.
Druhý menší potůček je plánován jako spojnice mezi dvěma nádržemi. Vzhledem k tomu, že první nádrž je umístěna o něco výše než nádrž druhá, je nutné nasměrovat přepad do spojovacího kanálu, jinak by voda přetékala na nežádoucích místech.
Aby bylo zajištěno pozvolné plynutí vody ve spojovacím kanálu, je dobré naplnit jej pískem. Písek bude fungovat současně jako filtr.
K zakrytí okrajů jezírkové fólie využijte na místo zeminy nebo písku malé kamínky nebo štěrk. Štěrk je chudý na živiny, což je důvod, proč se v jezírku následně nadměrně nevyskytují řasy.
Jakmile je položen základ jezírka, vše je skryto a další následně upevněno, přichází čas naplnit jezírko vodou. Možná budete mít zpočátku dojem, že jezírko vypadá tak nějak holé, ale rozhodně není čeho se obávat, poté, co se jeho osázení začne rozrůstat, zazáří jezírko v plné kráse.
Není možné ryby do jezírka nasadit ihned po doplnění vody, ale je třeba s tímto krokem počkat po dobu 4 týdnů. Až tehdy bude prostředí v nádrži stabilizované.
Již po dvou letech může vypadat jezírko doslova jako skvost, jehož majitel na něj bude právem pyšný. Rostliny již budou v i po okrajích jezírka krásně rozrostlé a koi kapři už budou mít v jezírku další generaci. Pokud jste do okolí jezírka umístili letní posezení, můžete nyní pozorovat letní hemžení kolem jezírka, které je právě nyní v plném proudu.