Počasí na Vánoce: můžeme se letos těšit na sníh?

O počasí se zajímáme každý den, protože podle něj se oblékáme, když jdeme do práce. Na druhou stranu existují dny, kdy je pro nás počasí zajímavější více, než kdy jindy. Tak například když jedeme v létě na dovolenou, přejeme si mít krásné slunečné počasí bez deště. Nebo když chystáme grilovací párty pro přátele. Anebo když se blíží Vánoce.

Zdroj obrázku: marcin jucha / Shutterstock.com

Vánoční počasí

Sníh na Vánoce potěší nejen romantické duše, ale také děti. Vánoce jsou svátky, kdy jsme naměkko a toužíme po společnosti zbytku naší rodiny. Sněžné počasí na Vánoce dokáže vytvořit jedinečnou atmosféru a u dětí vyvolat nadšení. Předtím, než všechno nachystáte, můžete děti poslat ven se sáňkami a budete mít tak dostatek času pro přípravu vánoční tabule. Zkrátka a dobře, vánoční počasí je jedno z nejsledovanějších z celého roku.

Jaké bude letos počasí?

A na co se tedy můžeme tento rok na Vánoce těšit? Nutno říci, že se jedná o dlouhodobou předpověď, takže její pravděpodobnost je velmi nízká. Vždyť někdy nejsou meteorologové schopni určit počasí na příští týden! Obecně je pro prosincové počasí typické to, že teploty klesnou oproti těm listopadovým o asi 3 až 4 °C. Také den je kratší. Na prosinec 2021 se předpokládají nadprůměrně vysoké teploty (dokonce nad 10 °C), což znamená, že sněhu se bohužel nedočkáme. Navíc srážky budou prý dokonce podprůměrné.

Kdy se můžeme těšit na první sníh?

Není ale třeba zoufat, protože už přelom prosince a ledna slibuje změnu. V nížinách se má sníh objevit už na Silvestra. Tento sníh bude sice ve velké hojnosti, nicméně poměrně rychle roztaje. Sněhová nadílka, ze které se budeme moci radovat i více dnů, pak přijde až v lednu a únoru. Pokud vás čekání na sníh nebaví, můžete vyrazit do horských oblastí, kde je sníh pravděpodobnější. Počasí zde je vždy o něco chladnější, takže sněhu se zde dočkáte mnohem dříve.

Vánoce na blátě

Vánoce bez sněhu, nebo jak říkáme lidově – na blátě – si bohužel užíváme již několik let po sobě. Už od roku 2008 zažíváme na Vánoce teploty nad nulou – průměr od tohoto roku do současnosti je od 1 do 4 °C. Nejchladněji bylo v tomto období roku 2016, kdy teplota dosáhla 1,2 °C. Už roku 2017 se ale dosáhlo teplotního maxima: 5,6 °C. Denní teploty nad 13 °C byly zaznamenány v letech 2009, 2010, 2012 a 2013. V roce 2016, kdy byla průměrná teplota nejnižší, se denní maximum vyšplhalo na 7 °C.

Nenechte si zkazit náladu

A i když počasí na Vánoce je důležité, nenechte si zkazit náladu tím, že bude nadprůměrně teplé. Berte to z té lepší stránky: nemusíte zametat sníh z přístupové cesty vašeho domu, zlobit se se zamrzlým autem nebo třeba mrznout na autobusové zastávce, když autobus/trolejbus/tramvaj kvůli počasí bude meškat. Nebudete mít promočené boty, neuklouznete na zamrzlé kaluži. Toho všeho si dopřejete v lednu a únoru dost.

Zdroj obrázku: S_Photo / Shutterstock.com

Vánoční atmosféra

Sníh k vánoční atmosféře bezpochyby patří, nicméně za několik posledních let už jsme si mohli zvyknout. Vánoční atmosféru dělají ale také jiné věci. Vánoční stromeček, vonící vánoční cukroví z anýzu, skořice či zázvoru, perníčky, dárky, koupě vánočního kapra, blízkost vaší rodiny či známých, společné trávení času a například procházka do lesa, s cílem nakrmit zvěř, která by mohla v zimních měsících strádat hlady.

Prosinec je zimní měsíc

I když tedy nemůžeme očekávat sněhové počasí – a to se nestalo již více než deset let – i nadále považujeme prosinec za zimní měsíc. Astronomická zima začíná až zimním slunovratem, který v tomto roce připadá na 21.12. na rovných 17:00 středoevropského času. V této chvíli vstoupí Slunce do znamení Kozoroha. Dny se začnou zkracovat. Takže i když tomu počasí leckdy neodpovídá, prosinec je i nadále zimním měsícem.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář