I ty nejjednodušší nástroje pro práci na zahradě vyžadují péči. Nic nedokáže naštvat víc, než ulomená násada, tupé nůžky nebo řetězová pila, pro kterou je i smrkové dřevo tvrdým oříškem. Přečtěte si, jak dát vše rychle do pořádku.
Opravujeme dřevěné násady
Dřevěné násady, kosiště a hrábě trpí neustálou změnou vlhkosti. Na dešti nabobtnají a zvětší svůj objem, na horkém slunci sesychají a spoje se uvolňují.
Motyka s uvolněnou násadou po namočení ve vědru vody sice opět získá pevnost, po vyschnutí se však opět uvolní a nezbývá nic jiného než důkladná oprava. Uvolněte násadu z nářadí, udělejte do ní zářez a při opětovném osazování vsuňte do zářezu klínek z tvrdého dřeva.
Trochu náročnější jsou opravy násad hrábí či kosišťat. Dřevěné spoje jednotlivých částí nářadí zafixujte lněným olejem nebo fermeží, které zajistí jejich zpevnění.
Pokud vás zklamaly nekvalitní násady z tvrdého dřeva z obchodní sítě, (a kovové vám do ruky nepadnou) vyrobte si násady z lísky. Lískové pruty zbavené kůry prokážou vám i nářadí dlouholetou službu.
Bojujeme proti rzi
Není překvapením, že zahradní nářadí při práci v náročných podmínkách rezaví. Zabránit se tomu nedá, ale předejít ano. Naplňte kovovou bednu hrubozrnným říčním pískem, navlhčete ho minerálním olejem a po práci jednoduše rýč, hrábě nebo motyku do písku zapíchněte. Jemný filmový povlak ochrání ocel před rzí a zajistí její dlouhověkost. A nebojte se, jde o ekologický způsob. Zahradní zemina olejem kontaminována nebude, o jeho rozklad se postarají půdní bakterie.
Nepracujte s tupým rýčem
Práce s dobře nabroušeným rýčem či motykou bude méně namáhavá než s otupeným a kameny poškozeným ostřím.
Sáhněte po širokém plochém pilníku a ostří po celé délce srovnejte do roviny. Pak pilníkem srazte „jehlu“ a pracovní hranu ostří dobruste. Pokud máte pocit, že manuální práce je příliš zdlouhavá, můžete použít brusný kotouč osazený do úhlové brusky. Pracujte však pomalu, s přestávkami, aby se kov nepřehřál. Ztratil by totiž svou houževnatost.
Na nářadí z ocelového plechu nemáte co pokazit. Jen kované nářadí si zaslouží pořádné údery kladivem, problém je ale sehnat kováře.
Nůžky bruste jen po jedné straně
Zatímco různé zahradnické nože snesou stejný způsob broušení jako kuchyňské, s nůžkami je to úplně jinak. Vždy mají pouze jednostranné ostří, které se při řezu setkává s plochou protistranou. Bez ohledu na to, zda pracujete s jednoduchými, nebo převodovými nůžkami, je to ostří, které určí, jakou sílu musíte při práci vynaložit. Proto je udržujte v co nejlepším stavu, abyste se při práci neunavili co nejméně.
Pro broušení použijte jemný diamantový pilník nebo speciální přípravky na ostření zahradnických nůžek. Při údržbě vyčistěte pohyblivé části a pružiny a naneste na ně tenkou vrstvičku oleje. Rovný střih papíru vám prozradí, zda jste se dopracovali k nejlepšímu výsledku.
Řetězová pila je dobrý pomocník
Řetězová pila špatně odebírá třísky, vede nerovný řez a vyžaduje silnější přítlak při řezání. To zvyšuje její opotřebení a snižuje bezpečnost při práci.
Pokud nemáte čas neustále navštěvovat specialistu na broušení řetězu a ani dvojice řetízků na výměnu není pro vás řešením, pořiďte si jednoduchou elektrickou brusku. S tou snadno udržíte ostří pily v provozuschopném stavu.
Jen dva kroky stačí k tomu, aby brusný kotouč jemně přiostřil všechny sudé a liché zuby, aby pila při práci nabrala nový dech. Na internetu najdete nejedno video, které vás prvním broušením bude provázet.
Při každé výměně řetězu obruste pilníkem otřepy na liště a zkontrolujte nádržku s olejem. Zatímco elektrická pila mnoho pozornosti kromě čištění kartáčkem nevyžaduje, ta se spalovacím motorem se neobejde bez pravidelného čištění průduchů, praní vzduchového filtru v mýdlovém roztoku, čištění žebrování a kontroly nastavení karburátoru v servisu. Pro řetězovou pilu totiž sezóna nikdy nekončí.
Připravte sekačku na jaro
I benzínová sekačka vyžaduje na začátku sezóny pozornost, pokud má být platnou pomocnicí při údržbě zeleně. Kromě důkladného vyčištění a doplnění paliva do nádrže a výměny oleje si zaslouží nabrousit žací nože, vyčistit vzduchový filtr a zkontrolovat svíčku. Nepromeškejte servisní termíny, ve kterých se o vaši sekačku postará odborný servis. Po záběhu nemůžete pro její motor udělat více, než ho nechat nastavit na ty správné provozní hodnoty.