Chcete si pořídit nový zahradní bazén? Potřebujete se zorientovat v různých typech, které jsou k dispozici na našem trhu? Nevíte si rady, jaký typ filtrace zvolit pro váš bazén? Nevyznáte se v rozmanitých druzích bazénové chemie, které vám pomohou s jeho údržbou? Chcete vědět, jak si prodloužit koupací sezónu díky solárnímu ohřevu vody? Odpovědi na všechny tyto otázky spolu s dalšími užitečnými radami naleznete v následujícím článku!
Jaké jsou typy bazénů?
Můžete se setkat s několika druhy bazénů, které se liší použitým materiálem, kvalitou svého provedení a také požadavky na montáž a skladování. Cenově velmi dostupným a zároveň bezpečným řešením jsou nafukovací bazény bez pevné nosné konstrukce. Stačí jednoduše nafouknout jejich horní límec a jsou připravené k použití pro vás i vaše děti.
Pokud byste si rádi zkusili také několik plaveckých temp, pak mohou být dobrou volbou rozebíratelné nadzemní bazény s nosnou konstrukcí, na kterou se nasazuje odolná vrstva PVC. Přípravu terénu i postavení bazénu zvládnete bez větších problémů svépomocí. Tyto bazény mohou dosahovat průměru až 4,57 metrů a hloubky až 1,22 metru. Pokud patříte mezi příznivce elegantního stylu, pak jsou pro vás určené bazény se stabilní ocelovou konstrukcí. Díky velmi kvalitnímu provedení můžete tyto bazény bez obav ponechat v zahradě i přes zimu.
Vodu čistíme pomocí filtrace…
Pokud nechcete, aby se váš bazén stal domovem řas a dalších nečistot, měli byste společně s jeho koupí uvažovat také o vhodné bazénové filtraci. Především u menších bazénů si vystačíte s méně výkonnou kartušovou filtrací. Pokud dáváte přednost většímu výkonu a chtěli byste v budoucnu používat solární ohřev nebo bazénový vysavač, pak se rozhodně vyplatí zvolit pískovou filtraci. Pro dosažení průzračně čisté vody je v letních měsících zapotřebí spouštět pískovou filtraci zhruba dvakrát denně.
…a bazénové chemie
Důležitou otázkou je také to, jakou bazénovou chemii je třeba aplikovat a v jakých časových intervalech. Alespoň jednou týdně je třeba zkontrolovat správnou hodnotu pH, která by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,2. Zvláště po dešti dochází k nárůstu kyselosti, a je proto třeba provádět úpravu pH vody jejím zneutralizováním.
Pravidelně bychom měli doplňovat také chlorové tablety, a to především v období prudkých letních veder. Pokud používáte pro napuštění bazénu vodu z vlastní studny, neměli byste zapomenout ani na prostředek na odstraňování škodlivých minerálů. Bazénová filtrace vám pomůže částečně odstranit nepříjemné řasy – při jejich přemnožení je však rovněž vhodné aplikovat speciální chemický prostředek.
Solární energie – nejlevnější zdroj tepla
Pokud vás zajímá, jak mít teplou vodu v bazénu, i když tomu počasí v předchozích dnech příliš nepřálo, pak zkuste zaměřit svoji pozornost na moderní solární technologie. Úplnou samozřejmostí by mělo být pořízení solární plachty, kterou jednoduše rozprostřete po hladině bazénu – ve dne vám bude ohřívat vodu a v noci bude zabraňovat úniku tepla. Tímto způsobem zároveň ochráníte bazén před padáním nečistot.
Velkou oblibu si v posledních letech získává solární ohřev vody pomocí solárních panelů. Kolektory stačí jednoduše připojit na pískovou filtraci vašeho bazénu a natočit je v úhlu 30°, aby na ně dopadalo co nejvíce slunečních paprsků. Pomocí solárního ohřevu můžete velmi levně a ekologicky zvýšit teplotu vody ve vašem bazénu až o 6 °C.
parádní článek o bazénech. :)