V dnešní době si můžete i vy na zahrádce či terase vypěstovat vlastní chutné ovoce. Na trhu se nachází široká nabídka odrůd a kultivarů a mezi pěstiteli nejatraktivnější patří bezesporu broskvoně a nektarinky.
Výběr ovocných stromků
Pěstitelé, kteří mají vlastní zahrádku, si mohou vybírat z klasických odrůd, avšak ani lidé bydlící v bytech nepřijdou zkrátka. Existují totiž i takzvané balkónové kultivary, které se hodí pro pěstování v květináčích či jiných větších nádobách, přičemž se na zimu schovávají před mrazem.
Vybírat bychom si měli i podle místa, kde bydlíme, a to protože některé odrůdy jsou odolnější vůči mrazům více a některé by vám ve vysoké nadmořské výšce mohly omrznout a nevykvést či úplně uhynout.
Mezi pěstiteli jsou stále velice populární kultivary broskvoní končící slovem „haven“, tedy „Redhaven“, „Cresthaven“ nebo „Sunhaven“. Tyto druhy jsou velmi odolné s pravidelnou vysokou plodností.
Na balkón a terasu se zase hodí zakrslé broskvoně, mezi které patří například „Bonanza“.
U broskvoní můžete taktéž vybírat mezi červeným či zeleným zbarvením listů, což jistě dodá vaší terase či zahradě na kráse a originalitě.
Nektarinky patří taktéž mezi oblíbené ovocné stromky, avšak stále nejsou velmi rozšířené, přestože dnešní dostupné kultivary nebývají na pěstování náročnější než broskvoně. Můžete například vyzkoušet jeden z těchto kultivarů: „Tena“ či „Harko“.
Ani u nektarinek se nemusíte bát, že byste je nemohli pěstovat na balkóně, existují totiž také balkónové druhy, například „Balkonela“.
Pěstování a péče o broskvoně a nektarinky
Jak již bylo zmíněno, zakrslé či balkónové typy nektarinek i broskvoní se musejí na zimu chránit proti mrazu, proto je odnášíme na kryté stanoviště. Co se týče stříhání, nebudete mít se zakrslými odrůdami mnoho práce, jelikož jsou vyšlechtěny tak, aby nerostly příliš rychle, a celkově v dospělosti dosahují výšky kolem 1 až 1,5 metru.
Broskvoně a nektarinky pěstujeme v dostatečně velkých nádobách s drenáží a kvalitním substrátem. Zároveň stromky pravidelně hnojíme a zaléváme. Popřípadě kontrolujeme proti škůdcům, zejména před uklizením do vnitřních prostorů, abychom si domů nezanesli nechtěné návštěvníky.
Ovocné stromy, které zasazujeme ven do volné půdy, sázíme nejlépe na jaře, jelikož zejména broskvoně a nektarinky potřebují pro ujmutí teplo. Starší stromky řežeme v době květu a popřípadě i před sklizní, abychom urychlili dozrávání plodů, kdežto mladé stromky stříháme, když začnou rašit.