
Bylina známá pod latinským názvem Mentha piperita; krajové a lidové označení máty bývá větrovka, balšám nebo větrové koření.
Popis
Tato vytrvalá bylina dosahuje výšky až 80 cm. Lodyha je pokrytá drobnými chloupky a listy jsou tvaru vejčitého, špičatého a kopinatého. Je to mrazuvzdorná trvalka, která je pěstována téměř po celém světě. Máta je vysoce aromatická, její chuť i vůně je výrazně peprmintová.

Pěstování
Máta patří mezi jednoduše pěstovatelné byliny; dokonce se tak rychle rozrůstá do okolí, že je potřeba rostlinu ohradit od ostatních bylin.
„Mint 2014-06-01 00-53“ by User:Sunnysingh22 – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.
Máta vyžaduje slunné stanoviště s pravidelnou závlahou. Rostliny množíme na jaře nebo na podzim pomocí kořenových oddenků, které jednoduše odstřihneme a zasadíme na nové stanoviště.
V dnešní době si můžete pořídit nejen klasickou mátu peprnou, ale jsou známy i další kultivary. Například je to tedy máta čokoládová, citronová nebo s panašovaným listem.
Sběr a využití
Sbíráme nepoškozené listy před květenstvím, můžeme stříhat celé lodyhy, které po usušení otrháme. Sušíme na tmavém a teplém místě, nejlépe je použít sušičku na bylinky. Mátu skladujeme jako ostatní byliny v suchu a na tmavém místě.
Máta se nejčastěji používá ve formě čaje, kdy se natrhaná bylina zalije vroucí vodou a nechá 15 minut odstát.

Můžete si připravit i mátové bonbóny, na které potřebujete med, cukr, silný mátový čaj a šťávu z citronu. Med, cukr a šťávu z citronu svaříme a přidáme mátový výluh. Na olejem lehce vytřenou desku nalijeme směs a nakrájíme na kousky, které necháme ještě ztvrdnout.
Připravit si můžete i mátový sirup, na který budete potřebovat jen cukr, vodu, citronovou šťávu a čerstvé lístky máty. Vodu s cukrem provaříme, přidáme natrhanou mátu a po zchladnutí přidáme šťávu z citronu. Nakonec můžeme sirup přecedit.
Zdravotní účinky
Máta je skvělým pomocníkem při bolestech žaludku, nadýmání i křečích. Povzbuzuje chuť k jídlu a pomáhá proti zápachu z úst.
Formou inhalace skvěle funguje při rýmě a nachlazení. Při ekzémech se často využívají masti s výtažky z máty, které pomáhají při svědění kůže i při kopřivce. Dokonce se používá i proti bolestem hlavy a migréně.