Co dělat, když máte na zahradě hraboše?

Hraboši jsou nechtěnými obyvateli mnoha zahrad, protože dokážou způsobit značné škody na zahradních rostlinách a plodinách. V následujících odstavcích se podíváme na to, jak proti nim bojovat, aby z vaší zahrady zmizeli a už se ideálně nikdy neobjevili.

Pasti a jedy

Jednu z možností, jak bojovat s hraboši, představují mechanické pasti, které jsou považovány za efektivní metodu eliminace hrabošů. Sáhnout můžete po klasické sklapovací pasti nebo po trubkové pasti. Pasti nastražíte do míst, kde se hraboši pohybují a pak už stačí jen čekat.

Využít lze také jedovaté granule. Mechanické pasti se sice považují za humánnější, ale chemické pasti přijdou vhod zejména v případě, že máte co do činění s větší populací.

Vibrační a zvukové odpuzovače

Dalším nástrojem v boji proti hrabošům jsou speciální odpuzovače, které k jejich vyhnání ze zahrady využívají buď vibrací, nebo zvuku. Ultrazvukové odpuzovače vysílají vysokofrekvenční zvuky, které jsou pro hraboše nepříjemné, ale pro člověka neslyšitelné. Podobně pracují také vibrační odpuzovače – hraboši jsou na vibrace citliví a raději se od jejich zdroje vzdálí. Oblíbené jsou modely odpuzovačů, které pro svou funkci využívají sluneční energii.

Síla přirozených nepřátel

Biologický boj proti hrabošům znamená použití přirozených nepřátel, které se postarají o přirozenou regulaci populace hrabošů na zahradě. Pokud si tedy pořídíte kočku a necháte ji na zahradě volně pobíhat, hraboši na ní dlouho nezůstanou. Toto řešení však jen kvůli hrabošům pochopitelně zvolí málokdo.

V některých oblastech vám mohou pomoci také draví ptáci a sovy. Na svou zahradu je přílákáte vhodnou budkou umístěnou na vysokém stromě, v níž najdou útočiště.

Ohraničení zahrady

Ztížit hrabošům vstup do zahrady mohou ploty, zejména ty, jejichž základy sahají hluboko do země. Jako přirozené ohraničení bude sloužit bariéra kolem okrajů zahrady vytvořená z vhodných rostlin.

Údržba zahrady

Především jako prevence proti usazení hrabošů na zahradě poslouží její pravidelná údržba, ale pomoci může i s omezením jejich počtu, když už se na ní vyskytují. Ideální útočiště se zdrojem potravy pro hraboše představuje zahrada plná plevelů, vysoké trávy a spadaného ovoce. Takže právě tohle se na vaší zahradě nesmí objevovat.

Zaměřte se na pravidelné sečení trávníku, odstraňování plevelu a udržování čistoty na zahradě. Snížíte tak dostupnost potravy a úkrytů pro hraboše.

Tip: Dobrou volbou na sekání zahrady je akumulátorová sekačka. Tento druh sekaček je velmi tichý, takže můžete sekat často a kdykoliv, aniž byste obtěžovali sousedy, a přitom vás neomezuje délka napájecího kabelu.

Profesionální deratizace

V případech, kdy jsou běžné domácí metody neúčinné nebo když je hrabošů velké množství, je nejlepší volbou se obrátit na profesionální deratizační služby. Odborníci na hubení myší, hrabošů či krtků mají znalosti, zkušenosti a vybavení k rychlé a efektivní eliminaci hrabošů.

Profesionálové v oblasti deratizace jsou vyškoleni k lokalizaci hrabošů, mají přístup ke specializovaným prostředkům, které nejsou běžně dostupné veřejnosti, a umí provést potřebná opatření k zajištění dlouhodobých výsledků. Profesionální deratizace navíc znamená, že budou dodržovány všechny bezpečnostní normy, aby se zabránilo poškození zahrady a nedošlo k ohrožení zdraví osob a domácích zvířat.

I když mohou být náklady na profesionální deratizační služby vyšší než řešení vlastními silami, rychlé a často trvalé řešení problému s hraboši vyšší náklady hravě vyváží.

Tip: Častým protivníkem majitelů domů jsou také kuny, které hledají útočiště na zahradě, půdě nebo v autě. Pokud se kromě hrabošů potýkáte také s kunou, s jejím vyhnáním vám poradí článek Jak se zbavit kuny.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář