Dětské pokoje a prolézačky – co nesmí chybět

Každá rodina s dětmi musí myslet na to, kde naleznou potomci své útočiště. I děti potřebují soukromí, místo pro hry, učení, spánek nebo pro své kamarády. Mají Vaše ratolesti vyhrazený svůj prostor? V článku se podíváme na dětské pokoje a venkovní prostory.

Jak by měl vypadat dětský pokoj

DětiDětský pokoj je pro každé dítě prvním prostorem, který patří jen jemu. Jedná se o místnost, kterou s oblibou přetváří k obrazu svému. Promítá do něj své zájmy, stylizuje ho. Vlastní pokoj velkou mírou ovlivňuje zdravý mentální rozvoj potomka.

Jiné požadavky bude mít dítě v předškolním věku, jiné bude mít středoškolák. Vliv budou mít při zařizování dětských pokojů mít i prostory. Zatímco v bytě budou většinou děti společně sdílet menší pokoj, v domě se dnes počítá s oddělenými místnostmi štědřejšími na prostor.
Pojďme si společně projít základní parametry, které by měl dětský pokoj splňovat.

Prostor pro spánek – kvalitní postel

Matrace

Rodiče při zařizování dětské postele šetří na materiálech, zejména pak na matraci. Mýtus, že mladá dětská záda leccos snesou, je strašákem všech ortopedů. Dětská záda potřebují stejně kvalitní oporu při spánku jako kterákoli jiná. Správné držení těla během růstu a vývoje naopak účinně zamezuje problémům v dospělosti.

Umístění postele

Důležité jsou i rozměry a umístění postele. Lůžko by mělo být v takové výšce, aby si na něj mohl pohodlně sednou dospělý člověk. Rozhodně je lepší postel zařizovat rozměrově tak, aby jí dítě nepřerostlo. Nejlepší volbou je proto běžný rozměr pohybující se až k 200 × 100 cm.
V případě, že zvolíte patrovou postel (palandu), pamatujte na prostor nad horní postelí. Častý obrázek bytových pokojíků, kdy dítě spí 40 cm pod stropem, by se dal prezentovat jako odstrašující. Pod stropem totiž roste teplota až o několik stupňů Celsia, shlukuje se zde prach a další nečistoty. To vše může vyvolávat alergie nebo astma. Prostor nad hlavou by tak měl být alespoň 1 – 2 metry palanda je tak vhodná spíše do podkroví.

Moderní interiér dětského pokoje
Moderní interiér dětského pokoje

Pracovní prostor – psací stůl, židle, počítač

I mladí potřebují místo pro práci, zejména pak na domácí úkoly. Základ takového prostoru tvoří prostorný psací stůl s dostatečným počtem zásuvek a polohovatelná kolečková židle, která bude ideálně držet tělo.
Na rozdíl od postele, stůl a židli budete pravděpodobně muset s tím, jak potomek roste, alespoň jednou obměnit. Výška stolu se dá částečně korigovat židlí s vysouvacím pístem, přesto je těžké sehnat stůl, který by dokázal sloužit stejně dobře žákovi první třídy na ZŠ a maturantovi.
Dříve populární PC stoly s policí pro „bednu“ počítače už dnes nejsou rozumnou volbou, daleko výhodnější je prostorný psací stůl, na který se vejde i notebook.

Židle by pak měla splňovat základní zdravotní požadavky. Měla by ideálně podpírat záda a nabízet široké možnosti polohování. Existuje mnoho židlí uzpůsobených přímo pro daný věk potomka.

Úložné prostory a dekorace – skříně, police, obrazy, květiny

Nejvýraznějším prvkem pokoje je stěna. Hotový dětský nábytek lze koupit buďto jako komplet (často včetně postele i psacího stolu) nebo jako sektorové soustavy. Záleží na finančních prostředcích, u sektorového nábytku máte větší volnost, ale výsledná cena bude vyšší. Z materiálů je vhodná kombinace dýhy a lamina.

Nebojte se při výběru brát ohled na názory dítěte, pokoj přece zařizujete jemu! Rodiče by měli zajistit jednotný design a myslet na budoucnost (dítě se rozhoduje dle momentálního věku, ale jeho potřeby se budou měnit), dětský pokoj musí být nadčasový.

Největší prostor pak dostane ratolest při zařizování dekorace. Vhodná je stylizace pokoje dle zájmů. Oblíbeným prvkem je malba na zdi, chlapec zase uvítá sedací pytel ve tvaru fotbalového míče, chybět nesmí ani plakáty oblíbených hráčů nebo umělců. Květiny budou záležitostí spíše dívek, chlapci je většinou při životě dlouho neudrží :) Stačí maximálně 1 – 2 rostliny, větší množství není vhodné pro spánek.

Dětská prolézačka
Dětská prolézačka

Venkovní prostory – pískoviště a prolézačky

Rodinné domy mají nespornou výhodu v podobě zahrady. Ty jsou vhodné pro děti, které na nich nachází nekonečný zdroj objevů a zábavy. Pamatují na to i obchody, a tak jsou na trhu běžně k dostání domácí pískoviště (zdravotně nesporně bezpečnější než veřejná), prolézačky nebo houpačky.
Vše již dnes splňuje přísné bezpečností normy a tak na houpačkách můžete nechat starší děti bez dozoru. 


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

One Comment - Napsat komentář

  1. Ale existují prolézačky nejen za zahradu, ale i dětského pokoje. . Děti milují šplhání, prolézání a právě dětské domácí prolézačky Suprafort umožňují dětem již od 3 let mít svoje hřiště doma. A to bez omezení kvůli počasí nebo ročnímu období, jak je to u zahradních prolézaček.

    Reagovat

Přidejte komentář