Jak na to: Vybíráme a montujeme pletivo na plot

Drátěné pletivo je nejen cenově dostupným prostředkem, jak oplotit rodinný dům nebo zahradu. Také se dá jednoduše upravit přesně podle potřeb a s jeho montáží si poradí i méně zruční kutilové a zahrádkáři. V našem článku vám poradíme, kterému pletivu dát přednost a jak ho snadno a rychle namontovat.

Svůj pozemek si můžete ohraničit pozinkovaným nebo poplastovaným pletivem, tedy běžným pozinkovaným pletivem potaženým plastem. Umělý materiál je v tomto případě na drát napečen, což zabraňuje korozi i při jeho přestřižení.

Pletivo

Dejte přednost provedení, které bude sedět vám i vaší zahradě

Pletiva se liší také svými rozměry a barvou. Zatímco pozinkované pletivo koupíte pouze v základní stříbrné, poplastované seženete u vybraných prodejců například v hnědém nebo bílém provedení. Mezi zákazníky je ale nejoblíbenější standardní zelená.

K vybranému pletivu ještě musíme koupit příslušné plotové sloupky a vzpěry. Před jejich nákupem počítejte s tím, že jednotlivé sloupky umisťujeme do maximální vzdálenosti 2,5 metru. Naopak vzpěry připevňujeme na sloupky buď v rozích, nebo každých 15 metrů v řadě. Montáž vyžaduje také napínáky a vázací drát.

Pletivo namontujete ve čtyřech jednoduchých krocích:

  1. Do předem vyhloubených děr o minimální hloubce 50 cm zabetonujeme sloupky, na které připevníme vzpěry. V případě poplastovaného pletiva vzpěry uchytíme vyvrtáním otvoru pro háček, na něž potom nasadíme krytku. U pozinkované varianty vzpěry zajistíme navařením nebo prošroubováním.
  2. Před samotnou montáží poplastovaného pletiva nejdříve pomocí napínáku umístíme napínací drát, který se uchytí do navrtaných příchytek ke sloupkům. Drát připevníme nahoře i dole a u plotů vyšších než 150 cm také uprostřed.

    Napínací dráty jsou součástí balení, a to v barvě vybraného pletiva. Pozinkovaná pletiva už v sobě mají napínací drát vpleten, takže je pomocí napínáků přichytíme rovnou ke sloupkům.

  3. Pletivo pak postupně přichytíme na horní napínací drát. Vrchní ohyby pletiva nejprve roztáhneme, prostrčíme přes ně drát a znovu je překřížíme. Stejný postup opakujeme také u dolního drátu.
  4. Pletivo pak pomocí vázacího drátu připevníme k napínacímu drátu a sloupkům. Místo vázacího drátu můžeme použít také plotové kleště.

Rozdíly jsou nejen v cenách, ale také v kvalitě materiálu

Každé montáži předchází důkladný výběr správného prodejce oplocení. Pozor dejte především na ty, kteří se snaží nalákat na nezvykle nízké ceny.

„Nízká cena naznačuje, že pletivo nemusí být dostatečně kvalitní. Takový plot má potom větší oka nebo menší průměr drátu, což se odrazí na jeho pevnosti a životnosti,“ varuje před pochybnými prodejci Petr Přerovský, ředitel prodeje společnosti KONDOR, která se zaměřuje na prodej hutních a kutilských materiálů a pletiv.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář