Zahrádkáři si při jeho nálezu trhají vlasy, bylinkáři jásají. Jitrocel kopinatý, latinsky Plantago lanceolata, je jedním z nejrozšířenějších evropských plevelů, vyskytujícím se téměř všude – na loukách, zahradách, ve městech i u hor. Málokdo však ví, že jde o léčivou bylinu, která se v lidovém léčitelství používá jako bylina první pomoci.
Popis jitrocele
Stejně jako kopřiva dvoudomá je i jitrocel „oblíbený“ zahradní plevel, který najdeme téměř po celé Evropě. Roste dokonce i v Austrálii, Severní Americe a v mírných oblastech Asie. Oproti kopřivě však dorůstá jen kolem 40 centimetrů a je typický svými drobnými květy a žebrovanými listy. Ty se na první pohled podobají listům medvědího česneku. Když se ale podíváme blíže, zjistíme, že jitrocel má lístky štíhlejší a ozdobené charakteristickými svislými pruhy.
Pozornost upoutají také jitrocelové květy, které vytvářejí zajímavou dekoraci zahrádek a zároveň lákají k návštěvě nejednoho motýla.
Pěstování
Možná o tom ani nevíte, ale i vám roste tento plevel záchranář na zahrádce. Zkuste se projít, mít oči na stopkách a hledat růžice dlouhých listů. Třeba budete mít štěstí.

Pokud chcete pěstovat jitrocel kopinatý na předem vybraném místě, rostlinku můžete snadno přesadit, či rovnou sami od semínka vypěstovat. Semena se prodávají u specializovaných prodejců a svědčí jim vlhká a středně úrodná půda na slunci nebo částečně ve stínu.
Semena se vysévají na jaře přímo do země, případně do květináče do pařeniště, cca sedm centimetrů hluboko. Nejlépe se mu však daří na loukách a velkých zahradách, kde si může růst vlastním životem. Máte už zasazeno, bylina už vyrostla, a květy stále nikde? Žádná panika, květenství se většinou objevuje až během druhého roku, zato ale vydrží od jara až do zimy.
Sklizeň a zpracování
I když květy jitrocele svádějí ke sběru, nenechte se zmást, zpracovávají se pouze listy. Sbírejte je v období léta a ideálně v místech odlehlých od lidí. Budete mít jistotu, že je bylina čistá a zdravá.

Listy jitrocele obsahují třísloviny, minerály a flavonoidy s antioxidačním účinkem. Právě proto jsou ideální na výrobu bylinných obkladů. Tím jejich využití ale zdaleka nekončí. Jitrocelové listy můžete použít jako:
- tinkturu,
- šťávu na vnější i vnitřní užití,
- nálev k pití a ke kloktání,
- sirup.
Jitrocelové obklady: Čerstvé listy rozmačkejte na kaši v hmoždíři a přikládejte na rány a drobná poranění kůže.
Jitrocelový sirup: Sušené nebo čerstvé listy (cca 2–3 lžičky) zalijte 300 mililitry vařící vody a nechte 10 minut luhovat pod pokličkou. Po scezení přidejte 225 gramů medu a voilà! Jitrocelový sirup je na světě.
Účinky jitrocele
Jitrocel kopinatý je znám pro své blahodárné účinky při hojení drobných ran. V podobě obkladů urychluje hojení a pomáhá při hmyzím bodnutí (obdobné vlastnosti má také heřmánek).
Jaké další má jitrocel účinky na lidský organismus? Ač vás to možná překvapí, jitrocel se dá užívat i vnitřně (formou tinktury, nálevu či sirupu) na podporu trávení, léčbu zánětu močového měchýře a průjmu. Při kloktání a pití také pomáhá při bolestech v krku, podporuje léčbu kašle a pomáhá zahnat plicní infekce.