Vyrobte si vlastnoručně vánoční parter

Období vánočních svátků je časem, kdy nejčastěji zdobíme své interiéry a tím vytváříme doma slavnostní atmosféru. Krátíme si tak čekání na nejkrásnější den v roce – Štědrý den. Kromě zdobení vánočního stromku a tvorby adventních věnců si můžeme připravit i slavnostní parter, tedy něco jako malý podlouhlý záhon, který bude dekorovat střed naší slavnostní štědrovečerní tabule.

Příprava: Co budeme potřebovat

Podle toho, zda upřednostňujeme materiály přírodní nepříliš zdobné, anebo naopak máme rádi spíše blýskající se ozdoby a výrazné barvy vybereme dekoraci. Základ však bude v každém případě tvořit čerstvé zelené chvojí, díky němuž budeme mít krásně provoněný byt.

Příprava věcí na parter

Využijeme také při procházce lesem nasbírané šišky, které nedrátkujeme, předem si usušíme několik koleček pomeranče na pečícím papíře na topení. Na parteru by neměly chybět 4 svíce a k nim barevně vyladěné vánoční baňky a na doplnění menší kouličky. Celé dekoraci dodá na vůni kromě chvojí a pomeranče ještě několik krátkých tyčinek skořice.

Jako základ celého parteru použijeme kovový stojan s vyvýšenými podstavci pro svíčky anebo pokud jej nemáme k dispozici, tak plochá mísa buďto oválného případně obdélníkového tvaru. Aby nám živé větévky jehličin déle vydržely, zakoupíme v květinářství 1 – 2 kostky zelené aranžovací hmoty Florex.

Na závěr můžeme celou vánoční dekoraci dozdobit napínací zlatou síťkou, ze které si ustřihneme potřebnou délku a přetáhneme ji přes celé aranžmá.

Jdeme na to: Čím začít

Nejdříve si shromáždíme veškerý potřebný materiál na pracovní plochu. Zahradnickými nůžkami nastříháme potřebnou délku chvojí, nejlépe jedlového nebo borovicového. Vydrží totiž déle, než chvojí smrkové.

Z konců větviček můžeme nožem nebo ručně odstranit několik malých svazečků jehliček, aby se nám chvojí později lépe zapichovalo do aranžovací hmoty. Poté si nedrátkujeme šišky, společně po dvou nadrátkujeme kolečka sušených pomerančů, vždy menší a větší kolečko dohromady a nakonec opatříme drátky i tyčinky skořice.

Pak si připravíme k použití baňky a vánoční kouličky. Sundáme z nich závěsná očka určená pro zavěšení na stromek a do vzniklých otvorů vlepíme pomocí tavné lepicí pistole dřevěné špejle. Takto máme materiál připravený k zapichování do aranžovací hmoty.

Pracovní postup

Kostku aranžovací hmoty namočíme do kyblíku s vodou a počkáme, až celá sama nasákne vodou. Nebudeme ji nořit do vody násilím, neboť by se pak voda nedostala i do středu kostky a ta by zůstala uprostřed suchá a mohla by se nám později rozlomit.

Nasáknutou aranžovací hmotu položíme na podložku anebo ji přímo umístíme na kovový stojan. Pokud bude zapotřebí, můžeme ji nožem rozřezat na menší díly. Hmotu, kterou hodláme uložit na plochou mísu, ještě obalíme kouskem králičího pletiva, zajistíme si tak soudržnost hmoty po celou dobu, kdy má zdobit stůl. Do takto připravené hmoty začneme vpichovat předem zakrácené větvičky z jehličnanů. Vpichujeme je od spodního okraje směrem nahoru. Větvičky umisťujeme do pravidelné vzdálenosti od sebe a tak, aby mezi nimi nevznikaly žádné velké mezery. Aranžovací hmota nesmí být vidět. Nezapichujeme však ani příliš nahusto, aby se nám aranžovací hmota později nerozpadla.

Vánoční parter

V horní části dekorace necháme 4 volnější místa na 4 svíce. Pokud nemáme kovový stojan s držáky, musíme pod svíce zakoupit kovové zápichy, aby byla zajištěna bezpečnost aranžmá před případným vyhořením při zapálení svící.

Dekorování až na závěr

Jakmile máme většinu povrchu hmoty pokrytou chvojím, pustíme se do dekorování celého aranžmá. Umístíme svíce se zápichy do pravidelných vzdáleností od sebe, abychom viděli, kolik místa zaberou samotné svíčky. Pak vpichujeme nadrátkované šišky, baňky na špejlích, vánoční kouličky, tyčinky skořice a svazečky koleček sušených pomerančů. Můžeme vytvořit symetricky vypadající aranžmá, ale můžeme rovněž dekoraci pojmout asymetricky. Záleží na vkusu.

Jakmile máme dostatečně celé aranžmá nazdobeno, přetáhneme přes něj zlatou síťku. Pokud ale chceme zachovat přírodní ladění celého parteru, místo zlaté síťky můžeme použít kousky březové nebo jiné hezké kůry a přilepit je na chvojí pomocí tavné lepicí pistole. Další variantou je možnost posypat dekoraci třpytkami anebo použít sníh ve spreji.

Věříme, že vlastnoručně vyrobený slavnostní parter bude tvořit krásnou dekoraci vašeho svátečního stolu, a podpoří tak slavnostní atmosféru vašeho domova.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním: