Materiál, rukojeť, délka ostří – podle čeho vybrat kuchyňské nože?

Pokud jde o vaření, asi neexistuje nic otravnějšího, než když musíte cokoliv krájet s tupým nožem. Vezměte si třeba něco tak základního, jako je cibule. Zatímco s kvalitním ostrým nožem vytvoříte krásné drobné kousky za pár sekund, bez něj vám to zabere mnohem více času a výsledek bude dost chabý.

Riziko, že se zraníte, je navíc při používání ztupeného ostří paradoxně mnohem větší.

Nicméně kuchyňské nože mají mnoho podob a vybrat ten správný je někdy nadlidský úkol. Proto jsme se spojili s českou rodinnou firmou Porkert, která má s výrobou kuchyňského náčiní více než stoleté zkušenosti.

Dodává na trh jak nože do domácnosti, tak i profi nože pro kuchaře, a proto se s námi dnes podělila o několik tipů, které vám s výběrem pomohou.

Jak vybírat kuchyňské nože?

Asi neexistuje zboží, které byste si mohli vybrat na základě jediného parametru. Vždy je třeba vzít v potaz všechny vaše potřeby a spojit je dohromady, abyste si vybrali co možná nejvhodnější kousek.

Nože nejsou žádnou výjimkou a i u nich je třeba věnovat pozornost více faktorům. Pokud vám nepadla do oka celá sada nožů s různým účelem a chcete raději investovat do jednoho kvalitního nože, měl by vás zajímat:

  • Účel použití – potřebujete menší model na loupání a krájení ovoce či zeleniny, velký nůž na maso nebo kousek vhodný nůž na pečivo, kterým uříznete krajíc chleba jedním tahem?
  • Délka čepele – nože s menší čepelí (cca 8 až 12 cm) využijete na okrajování zeleniny, zatímco střední čepel (cca 13 až 20 cm) se hodí spíše na její krájení a poradí si také s masem. Dlouhé nože (cca 20 až 25 cm) jsou určeny zejména na pečivo.
  • Ostří – mělo by se táhnout po celé délce čepele a ne končit kousek před záštitou. Aby zůstal nůž ostrý, vyplatí se využívat dřevěné krájecí desky, které čepel neztupí.
  • Použitý materiál – čím tvrdší materiál, tím déle vydrží čepel ostrá bez toho, aniž byste ji museli brousit. Na výrobu čepelí se nejvíce hodí kvalitní ocel s vysokým podílem uhlíku a chromu pro zajištění tvrdosti a odolnosti vůči korozi.
  • Rukojeť – vždy by měla být ergonomická, aby dobře padla do ruky. Celý nůž pak musí být vyvážený, aby se nenakláněl na jednu nebo druhou stranu.

Nože pro každý den

Jestliže hledáte výrobce s tradicí, firma Porkert pro vás bude jasnou volbou. Nabízí kuchyňské nože ve dvou úspěšných řadách, pojmenovaných Vilem a Eduard na počest synů jejího zakladatele.

Sady se od sebe liší pojetím a tvarem rukojeti, obě však nabízí pět základních nožů. Najdete mezi nimi menší vykrajovací, univerzální a kuchařský nůž a pak také velký kuchyňský nůž a nůž na pečivo.

S noži Porkert budete mít cibuli nakrájenou dříve, než vás stihne rozplakat. Totéž platí také pro maso, zeleninu a pečivo, které s trochou kuchařského umu pokaždé naporcujete na takové kousky, jaké si usmyslíte.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář