Mrkev je hned po cibuli nejpoužívanější zeleninou v kuchyni. Je ceněná pro skvělou chuť, množství zdraví prospěšných látek a jednoduchý způsob přípravy. A její pravidelná konzumace přináší i pozitivní zdravotní účinky!
Mrkev je nejznámější kořenovou zeleninou. Pochází z jižní Asie ze stepí Afghánistánu, Pákistánu a Íránu. Právě zde ještě najdete původní druh Mrkev obecná pravá, která se v našich obchodech již nevyskytuje. V kuchyni se totiž hlavně používá kultivovaná odrůda Mrkev obecná setá, které se dělí na mnoho poddruhů.
Zajímavý je např. kultivar „Beta sweet“, který obsahuje o 50 % více karotenu, nebo mrkve s bíle nebo fialově zbarveným kořenem, které se zpracovávají stejně jako klasická mrkev. Nesmíme zapomenout ani na známou křehkou karotku. Karotka je menší se zakulaceným kořenem.
Mrkev v kuchyni
Mrkev je v kuchyni velmi všestranná surovina. Můžete ji jíst zasyrova jen tak, nebo nastrouhanou do salátů a pomazánek. Tepelně upravená má své místo jako základ omáček a polévek. Skvělá je dušená na oříšku másla s trochou petrželové natě. Pečená se hodí jako příloha k masům a použít ji můžeme i jako součást nádivky.
Méně známé jsou recepty na sladké pokrmy – bábovky, buchty, sušenky atd. Jestliže máte nadbytek mrkve, rádi si pochutnáte na něčem zdravém a dobrém a nevadí vám trocha toho strouhání, určitě si upečte mrkvovou bábovku.
Recept na mrkvovou bábovku
2 hrnky syrové najemno nastrouhané mrkve
1,5 hrnku polohrubé mouky
½ lžičky skořice
1 lžíce kakaa
1 lžíce oleje
1 šálek rozinek
1 vejce
1 špetka soli
1 šálek drcených ořechů
½ sáčku prášku do pečiva
Vejce dobře promícháme s olejem. Postupně přisypeme koření a rozinky. Zapracujeme mrkev a nakonec postupně vmícháme mouku smíchanou s práškem do pečiva. Přisypeme oříšky a pečlivě promícháme. Těsto musí být vláčné.
Vlijeme do vysypané a vymazané formy a pečeme v troubě předehřáté na 220 °C. Po čtvrt hodině teplotu snížíme na 180°C a formu přikryjeme pečícím papírem. Na dno trouby dáme plecháček s vodou. Pečeme dalších 40-60 minut, dokud není bábovka hotová (kontrolujeme špejlí).
Mrkev můžeme s úspěchem i naložit a použít jako netradiční předkrm nebo přílohu k masitým pokrmům. Protože jde o méně obvyklý postup, nabízím svůj oblíbený recept.
Naložená mrkev – recept
300 g oškrábané mrkve
1,5 lžíce citrónové šťávy
½ lžíce zelené petrželky
½ lžíce pažitky
1 stroužek česneku
1zarovnaná lžička krystalového cukru
½ lžičky kremžské hořčice
6 lžic panenského olivového oleje
špetka
čerstvě mletý pepř
Mrkev nakrájíme na tenká kolečka (2-3 mm). Česnek prolisujeme, petrželku a pažitku nasekáme nadrobno. Mrkev vložíme do osolené vody, přidáme cukr a uvaříme do poloměkka. Vyjmeme a necháme okapat.
V misce smícháme všechny zbylé suroviny, promícháme s uvařenou mrkví a uložíme do lednice na 4-6 hodin. Můžeme podávat teplé i studené.
V kuchyni nesmíme zapomínat ani na čerstvě vylisovanou šťávu. A použít můžeme dokonce i petrželovou nať. V malém množství dochutí např. nejrůznější bylinková másla nebo zeleninová jídla.
Proč jíst mrkev
Přece abychom měli zdravé oči! Řekly by naše babičky. Ale význam mrkve pro náš organismus je daleko větší. Kořen mrkve obsahuje mnoho důležitých látek: především provitamin A a karoten, pektin, dále pak vitamíny E, C, H a B a kyselinu listovou. Z minerálů tu najdeme měď, zinek, železo, mangan, síru, fosfor, vápník, hořčík a draslík.
Pektin má schopnost vázat na sebe těžké kovy v těle a usnadňuje jejich vylučování. Mrkev také posiluje obranyschopnost organismu, posiluje srdce a cévy, pomáhá proti zácpám, posiluje zrak a napomáhá zdravému vývoji a růstu u dětí.
I když obvykle doporučuji zeleninu konzumovat syrovou, mrkev je zdravější tepelně upravená. Z takové totiž dokáže tělo získat mnohem více karotenu, než z neupravené.
Poslední rada do kuchyně zní: vždy oškrábat. I když mrkev vypadá na povrchu čistě, mohou na ní ulpět zbytky pesticidů a těžkých kovů. Oškrábání tenké slupky vás těchto nežádoucích škodlivin zbaví. A zdravému mrkvovému mlsání pak nestojí nic v cestě!