S námi máte vždycky „KLIKU“

Stavíte, rekonstruujete a čeká vás výběr dveří? Pamatujte na to, že již při výběru křídla byste také měli myslet na jeho následné sladění s klikami a případně kukátkem. Jaké známe druhy klik a podle čeho vybírat?

Rozetové, nebo štítové?

Moderní řešení: Rozetové kování

Dominantní systém dnešní doby, rozetové kování, poznáte podle nápadného oddělení otevírací kliky od zámku. Tato podoba se stala jednak módním trendem z hlediska estetiky, ale také lepším řešením z hlediska praktičnosti. Systém „prošroubování“ zajistí dlouhou životnosti při stálé kvalitě.

Rozetové vs. Štítové kování

Štítové kování: Klasika sázející na jednoduchost

Jedná se o standardní řešení, které má své tradiční místo ve starších obydlích. Výhodou je také cenová úspora a jednoduchost montáže – tu zvládne skutečně každý. Na první pohled je patrný rozdíl v tom, že štít kování dveře kryje jednolitě pod klikou i zámkem.

Méně bytelný způsob upevnění kování na dveře má tendenci s lety ztrácet svou pevnost a kliky je tak nutné po čase opravit minimálně doražením šroubů.

Hlavně vše správně změřit!

Důležité je si při výběru vše důkladně zaměřit. Mohlo by se stát, že vyberete kliku, kterou poté na dveře nepůjde namontovat, případně nebude celý mechanismus, nebo jeho část fungovat. Například rozteč (vzdálenost otvoru pro klíč od otvoru pro kliku) má v ČR typicky 3 možné vzdálenosti – 72, 90 a 92 mm.

Jak změřit rozteč kliky

Orientace dveří

Úsměvná situace pro ostatní, ale k pláči pro vás. Vybíráte-li kliky, je někdy nutné zohlednit orientaci dveří (dveře otevírané dovnitř, či ven; klika na pravé, či levé straně). Chyba někdy může znamenat nutnost vrácení kliky a výměna za novou.

A na vchodové dveře kukátko!

Dveřní kukátko neodmyslitelně patří ke všem dveřím vchodovým a bezpečnostním. Dnes se již nejedná o „díru ve dveřích“, panoramatická čočka zajistí dokonalý přehled o každém koutu na druhé straně a přitom znesnadní pozorování z druhé strany.

Dveřní kukátko

Praktickým doplňkem je kombinace kukátka se jmenovkou.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním:

Přidejte komentář